kumpi parempi?
aada vai aida
kysyn vaan.......
8550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse pidän samantyylisestä Iida. Minulle oli ehdotettu 1943 äitien ja isoäitien mukaa nimeä Iida Manta Loviisa. En saanut niistä yhtään, nimeni oli tuolloin harvinainen. Nyt oman nimeni ja nuo minulle ehdotetut ovat yleisempiä.
ja on Verdin samannimisen oopperan sankaritar, etiopialainen prinsessa, joka on joutunut orjaksi Egyptin faaraon hoviin.
Kannatan noista kahdesta Aidaa.
Ada, Iida ja Ida kuuluvat samaan perheeseen.
Saa nähdä, kuka laittaa ensimmäisenä lapselleen nimeksi Edda. Eddahan on runokokoelma, eräänlainen skandinaavien Kalevala, ja sopisi mielestäni tytön nimeksi.
Raamatusta. Ada oli toinen Lemekin vaimoista. Nimi esiintyy Genesiksessä I Moos 4:19-24. Vanhassa raamatunkäännöksessä nimi kirjoitetaan Aada.
Ida eli Iida lienee sen sijaan muinaisgermaaninen nimi. Se oli 1800-luvun ja 1900-luvun alkupuolen muotinimiä.
En ajatellut niinkään nimien etymologiaa kuin äänneasua. Mutta hyvä, että tuli korjatuksi.
kyllä aida silti on vielä oksettavampi
Kummatkin on kivoja, Aida -nimisiä ei vain kovin montaa ole.. Aada -nimistä taas on pilvin pimein..
tykkää kummastakaan. Tänä päivänä ainakaan Aadaa (saati sitten Aavaa!!) ei voi sanoa edes kovin omaperäiseksi. Toisaalta Aida ei sytytä sitä vähääkään, joten jos noista kahdesta olisi valittava, niin sitten Aada.
Noista parempi on Aada, vaikkei sekään kivalta kuulosta. Aadasta tulee mieleen "lada" tai sitten "saada", mistä voidaan vääntää vaikka mitä pilkkarunoja, sitten kun tyttö on teini-ikäinen.
Aidasta tulee taas tosiaankin mieleen "Aids" tai sitten "naida"-verbi. Kauhea nimi siis! Oikea kiusaajan unelma!