Perhekohtainen tukimaksu??

Äiti ja tuplat

Kaksoseni aloittavat Steinerissä ensi syksynä. Olen kuullut että koulussa on käytössä nk. "perhekohtainen tukimaksu".
Mitä tuo tarkkaan ottaen tarkoittaa ? Onko sama asia kuin lukukausimaksu ja onko se pakko suorittaa vai perustuu vapaaehtoiseen koulun tukemiseen?

6

1144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin meillä

      Tukimaksut ovat vapaaehtoisia, mutta mikäli koulu on rakentanut itse koulurakennukset niin velkaa on ja vanhempien tukimaksut ovat tärkeitä. Yleensä kyllä on sisaralennukset. Yleensä kaikista "vapaaehtoisista" maksuista voi tietenkin sopia. Opetukseen se ei tietenkään vaikuta esim. opettajat tuskin tietävät kuka maksaa tunnollisesti kuka ei.
      Kysehän on vanhempien senhetkisestä taloudellisesta tilanteesta.
      Lukiopuolella on ns. materiaalimaksu, joka jo perustuu siihen, että kun kaikissa aineissa ei ole kirjoja niin tämä nimike sopii hyvin. Käytännössä tämäkin maksu menee lainoihin. Joskin vastaavasti materiaalit riittävät :) Materiaalimaksu nimikkeenä on vähemmän vapaaehtoinen.

    • Buber

      Käytännöt ovat koulukohtaisia eli tarkat tiedot oman steinerkoulusi käytännöistä saat kyseisen koulun kansliasta.

    • taloudellistakin vallankäyttöä

      Innostus ja aatteellisuus saattavat tulla steinervanhemmille kalliiksi. Vapaa-ajan ja talkootyövoiman lisäksi saattaa joutua haastetuksi vaikka oikeuteen maksamattomista tukimaksuista.

          http://www.waldorfeducation.me.uk/

      • Buber

        Suomessa tosin näin ei voi käydä.


      • nutu
        Buber kirjoitti:

        Suomessa tosin näin ei voi käydä.

        Lapseni on myös menossa ensi syksynä steineriin,tukimaksu koululle on meillä 50e kk


      • eteesi tulee
        nutu kirjoitti:

        Lapseni on myös menossa ensi syksynä steineriin,tukimaksu koululle on meillä 50e kk

        maksut eurytmiatossuista ja -puvuista, Choroi-nokkahuiluista, -kanteleista, -lyyrista jne, VELVOLLISUUS (muuten ei kunnian kukko laula ja sinuun kohdistetaan myrtyneitä ilmeitä (luultavasti syrjintää myös lastasi kohtaan)osallistua talkoisiin ja omasta ajastasi ja kukkarostasi osallistua myyjäisten valmisteluihin leipomalla toisten steinerhanhempien sitten ostamiin herkkuihin ja sitten ostaa niitten toisten vanhempien tekemiä tuotteita.

        Antroposofit nimittävät sitä kauniisti "kodin ja koulun yhteistyöksi"!!!:-D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7563
    2. 107
      5628
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5057
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      50
      2855
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2374
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe