Perhekohtainen tukimaksu??

Äiti ja tuplat

Kaksoseni aloittavat Steinerissä ensi syksynä. Olen kuullut että koulussa on käytössä nk. "perhekohtainen tukimaksu".
Mitä tuo tarkkaan ottaen tarkoittaa ? Onko sama asia kuin lukukausimaksu ja onko se pakko suorittaa vai perustuu vapaaehtoiseen koulun tukemiseen?

6

1188

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin meillä

      Tukimaksut ovat vapaaehtoisia, mutta mikäli koulu on rakentanut itse koulurakennukset niin velkaa on ja vanhempien tukimaksut ovat tärkeitä. Yleensä kyllä on sisaralennukset. Yleensä kaikista "vapaaehtoisista" maksuista voi tietenkin sopia. Opetukseen se ei tietenkään vaikuta esim. opettajat tuskin tietävät kuka maksaa tunnollisesti kuka ei.
      Kysehän on vanhempien senhetkisestä taloudellisesta tilanteesta.
      Lukiopuolella on ns. materiaalimaksu, joka jo perustuu siihen, että kun kaikissa aineissa ei ole kirjoja niin tämä nimike sopii hyvin. Käytännössä tämäkin maksu menee lainoihin. Joskin vastaavasti materiaalit riittävät :) Materiaalimaksu nimikkeenä on vähemmän vapaaehtoinen.

    • Buber

      Käytännöt ovat koulukohtaisia eli tarkat tiedot oman steinerkoulusi käytännöistä saat kyseisen koulun kansliasta.

    • taloudellistakin vallankäyttöä

      Innostus ja aatteellisuus saattavat tulla steinervanhemmille kalliiksi. Vapaa-ajan ja talkootyövoiman lisäksi saattaa joutua haastetuksi vaikka oikeuteen maksamattomista tukimaksuista.

          http://www.waldorfeducation.me.uk/

      • Buber

        Suomessa tosin näin ei voi käydä.


      • nutu
        Buber kirjoitti:

        Suomessa tosin näin ei voi käydä.

        Lapseni on myös menossa ensi syksynä steineriin,tukimaksu koululle on meillä 50e kk


      • eteesi tulee
        nutu kirjoitti:

        Lapseni on myös menossa ensi syksynä steineriin,tukimaksu koululle on meillä 50e kk

        maksut eurytmiatossuista ja -puvuista, Choroi-nokkahuiluista, -kanteleista, -lyyrista jne, VELVOLLISUUS (muuten ei kunnian kukko laula ja sinuun kohdistetaan myrtyneitä ilmeitä (luultavasti syrjintää myös lastasi kohtaan)osallistua talkoisiin ja omasta ajastasi ja kukkarostasi osallistua myyjäisten valmisteluihin leipomalla toisten steinerhanhempien sitten ostamiin herkkuihin ja sitten ostaa niitten toisten vanhempien tekemiä tuotteita.

        Antroposofit nimittävät sitä kauniisti "kodin ja koulun yhteistyöksi"!!!:-D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1812
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      871
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe