EB Gamesin epäilyttävät tarjoukset

hub

Kampin EB Gamesissa on seinällä iso mainos: tuo viisi peliä vaihdossa ja saat nämä ja nämä konsolit tähän tarjoushintaan. No, otin viisi X-Box-peliä ja menin viemään niitä vaihdossa että saisin PS2:n alennettuun hintaan. Ei tullut kauppoja: myyjä selitti että pelini eivät kelpaa. Vaan kaikkein halutuimmat pelit kelpaavat heille tarjouksen yhteydessä, lähinnä alle vuoden ikäiset.

Todella ärsyttävää. Jos vaihdettaville peleille on tuollaisia rajoituksia, se pitäisi ilmoittaa tarjouksen yhteydessä. Johan lakikin edellyttää sitä. Ilmeisesti muillakin on ollut samanlaisia ongelmia, hakekaapa vaikka Googlesta suomenkielisiltä sivuilta "EB Games".

Harmillista että kauppa huonontaa mainettaan tuollaisella harhaanjohtavalla mainonnalla. Muuten EB Games vaikuttaa hyvälle, samoin niiden harjoittama käytettyjen pelien osto ja myynti.

2

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorex

      EB Gamesin uudet pelit ja aika monet käytetytkin on älyttömän kalliita, jopa kalliimpia kuin vaikka Anttilassa. Ottavat kyllä käytettyjä vaihdossa, mutta usein linja on juuri tuo, eli suosituimmista peleistä voi saada siedettävästi, mutta muista ei paljon mitään, jos edes huolivat. Monet pelit siellä ovat myös ruotsinkielisiä, koska ostavat ne Ruotsista, missä niillä on Euroopan pääpaikka.

      Katso vaikkapa tuolta, siellä on ihan normaaleja Suomi-pelejä selvästi halvemmalla. http://www.pelikauppapelitalo.fi Ja vaihtotavarasta saa järkevän hinnan, kysy kokeeksi sieltä vaihtotarjous peleistäsi. Aina tietysti saat parhaan hinnan, kun myyt pelisi yksitellen ja ajan kanssa suoraan jollekin, mutta kaupoista Pelitalo maksaa parhaiten. Ainakn täällä pääkaupunkiseudulla.

    • voi mahoton!

      Minäkin yritin tarjota viittä commodore64 -peliä, mutta nyrpistelivät niille. Ei auttanut vaikka selitin että C64 oli erittäin suosittu pelikone ja pelit maksoivat omaisuuden...

      täytyy varmaan soittaa kuluttaja-asiamiehelle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1611
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      268
      1263
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      807
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe