mikä olisi paras antenni ratkaisu digi vastaanottoon alueella jossa on todella heikko signaali? normaalilla haravalla on kyllä melko taistelua. pakkasilla kyllä näkyy mutta jos kelit lauhtuu niin jo alkaa tökkimään!
paras antenni
mammutti1
61269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Satelliittiantenni.
canalin combo mutta ois se kiva että maanpäällinenki puoli toimis. ei sieltä satista aivan kaikki digi kanavat näy. muuten kyllä samaa mieltä. sat toimii paljo paremmin. ajattelin vaan että jos jollain ois hyviä vinkkejä jolla on saanu omat ongelmansa ratkaistua.
eikö ole kiva maksella tv-maksua ja kuitenkaan et saa sitä niin paljon mainostettua, älyttömän hyvää, piksöitymätöntä tv-kuvaa! heeehehe
eikä vanha anaalilähetystebnn antenni. Astu
kauppaan.
voisi olla ns. logperiodinen UHF-antenni, jossa on elementtejä 28, 32 tai ehkä enemmänkin!
löytyy myös tehoantenneja 52:lla (pituus siis vaakatasossa 1,4 m)tai 100:lla (pituus 2,3 m) elementillä varustettuina.
Pituudet ovat n. 1 metri tai hieman yli.
Esimerkiksi tehokkaita UHF-antennena ovat:
Triax UNIX 100
Televes DAT-75
DigiMAX-120 parabolinen antenni
Engel 6021B
Kahdesta viimeisesta tietoa löytyy sivulta http://www.laatuantenni.fi/tuotteet/tuotteet_antennit.shtml
Muista tietoa löytyy valmistajan sivuilta ja googlaamalla.