Kun pikku kaupunki voittaa B-sarjan mestaruuden jääkiekossa,niin huvittavalta tuntuu sen juhliminen kuin olisi voitettu jotakin isompaakin.
Hiivakin tuntui lehden mukaan joillekkin pelaajille maistuvan.
Kas kun ei piimä ja pettuleipä.
Onko tuo nyt Suomen viidenneksitoista paras jääkiekko joukkueen arvonimi nyt niin suuren juhlimisen arvoinen ?
Hiivakin tuntui lehden mukaan joillekkin pelaajille maistuvan.
Kas kun ei piimä ja pettuleipä.
Onko tuo nyt Suomen viidenneksitoista paras jääkiekko joukkueen arvonimi nyt niin suuren juhlimisen arvoinen ?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eilen sikahumalaiset pelaajat ja kannattajat kulettivat pokaalia kapakoisas, ei ollut kaunista, eikä varsinkaan kovinkaan urheilijamaista käytöstä. Siinä saivat sponsorti vastinetta rahoilleen ja juniorit esikuvan mallia.
Kaikki kunnia saavutukselle ja saahan sitä juhlia,sikailu on erikseen.
SE KUMMA KUN JOTAIN POSTITIIVISTA TAPAHTUU NIIN KYLLÄ KAINUULAINEN KOITTAA KAIVAA NEGATIIVISIA ASIOITA PUHEEKSI, VOE HELEVETTI
Joitko rahasi? Poltitko korttisi? Jättikö vaimosi? Saitko potkut? Eikö seiso? Haukkuiko anoppisi? Mikäs tympii?
On todella hienoo, että pieni kaupunki näytti isommilleen, miten kiekkoo pelataan. Sen ovat tunnustaneet jo vastustajatkin ja toivottaneet Hokille onnea. Ainoat, jotka ovat kritisoineet Hokin Mestismestaruutta ovat sinun kaltaisesi kiljua latkivat peräkammarin pojat.
Kyllä Hokin saavutus on juhlimisen arvoinen ja siihen kuuluu myös hauskanpito. Pitkän kauden jälkeen Hokki toi Kainuuseen enemmän kuin kukaan osasi odottaa. Juhlikaa vaan kunnolla Hokki ja kannattajat.
H. Makela, sä voisit vaikka mennä lattialle selälles, nostaa jalat kohti kattoa, raapia persettäs ja haistella sormias. Unohtuu se kiekko sulta ja saat taas nukuttua.
samaa mieltä, HOKKI on juhlansa ansainnut ja turha on itkeä kateuttaan, PAINU KUUSEEN H.MAKELA, RAUKKA
"Pieni kaupunki näytti..."
???
Ei tässä kaupunki ole mitään näyttänyt, jotku lätkäpelaajat vaan omissa porukoissaan.
So what, pannaanpas asiat mittasuhteisinsa.
Terve(?) urheilu on aina paikallaan, mutta mistä sitä enää löytyy. Raha ja viina haisevat joka lajissa, myös katsomossa.
Ja 7 - 8 vuotiaat katsovat ja ottavat mallia.
Luulin ensin, että joku on voittanut Suomen mestaruuden, mutta eihän se niin ollutkaan. Tosi typerää järjestää moisia juhlia tuollaisen voiton takia. Tuollakin rahalla olisi tänä päivänä aurattu loskaa pois kaduilta melko monta kilometriä.
Ja jääkiekkokatsomossa se tyhmyys vasta tiivistyy ja agressiot puretaan kapakkareissun jälkeen jonkun ulkopuolisen autoon tai nenään.
Tällaista on kajaanilainen urheilu ja sen kannattajat. Pieniä poikkeuksiakin löytyy.
Että silleen.
"Tuollakin rahalla olisi tänä päivänä aurattu loskaa pois kaduilta melko monta kilometriä."
tuolle repesin
NHL-maailmanmestaruus-euroopanmestaruus-turnaus mestaruus-liiga mestaruus-mestis mestaruus. Ylhäältä valuu "paska"alas-asiat opitaan esimerkein ja tässä HOKIN tapuksessa on näin myös käynyt--valitettavasti nuoret innokkaat näkevät känniset idolinsa---voi voi - joukkueen johdon on vastuu myös mestaruus juhlissa, mutta ennenkaikkea yksittäinen pelaaja kantaa vastuun kuin kentällä koko joukkueesta.
ottavat minkä tahansa tekosyyn örveltääkseen kunnolla, viinaa juoden, kiroillen ja tapellen. Jääkiekko on vähä-älyisten junttien laji. Surullista että joitakin lapsia kasvatetaan jo pienestä pitäen tähän sikailun maailmaan, jopa ns. paremmissa perheissä.
Älä sie ala neuvomaan meitä parempiosasia! Mehän viemme lapsemme minne huvittaa. Jääkiekko, golf, tennis ja ammattinyrkkeily ovat siinä listan kärkipäässä. Niistä se poika tuopi vielä joskus isot rahat kotio.
yhtään alunpewrin kajaanilaista pelaajaa?
Eipä taida olla. Täysin ostettu ja opiskelijoista & varusmiehistä koottu muukalaislegioona.
Eipä paljo hetkauta paljasjalkaista kajaanilaista perusimppaa.
En ole yhtään matsia katsonut paiakan päällä enkä tv:stä enkä kuunnellu radiosta. Olen paljasjalkainen kajaanilainen.
niiin.... niistä kajaanilaisista. Ei niitä tässä joukkueessa. Lehtikangas, Purola ja Puistola eivät kuulu Kajaaniin, työläiset eivät voi olla kaupunkilaisia. Lennikin pentele on Paltamosta ja Heikkinen Ämmäinsaaresta. Siinä meni sekin toivo. Saavinen, Halonen, Haverinen... ja muut... sorry, ette ole kajaanilaisia. Eikä kannata muidenkaan yrittää, ette ole kajaanilaisia.
Siinä sinulle vastaus persjalkanen peruspimppa. Ymmärrän kyllä jos olet joutunut paljain jaloin talvipakkaseen. Eihän siinä mitään järkevää voi sanoa.
kateudelta kirjoituksesi. Olkaa kerrankin ylpeitä kotijoukkueenne menestyksestä!
Itse asun jo muualla, mutta silti mieltä lämmittää tällaiset uutiset entisestä asuinpaikasta.
Ps:
Kivahan siellä oli juhlia ;)
A oot sie sama Hint.Makela, kun sie Karjalan kansallisissa kyykkäkisoissa löisit sillä hämstääkillä ihtiäs makosasti takakalloon? Gah, Veera kun tuos muistijansa aukoiloo. Oots sie sama Makela, kun myö juotin, pelatin, naitin, saunotin ja saatin, paitsi Makela ain jäi ilman.
A sie Makela, elä sie katkera, siulla pitkät eturaajat, kerää prihatsu käpylöitä.
Hokki otti mestaruuden, kuten jo syksyllä arvelinkin. Ei ole mitään väliä sillä, mistä joukkue on kasattu, kunhan se vaan edustaa tarpeeksi Kainuuta. Hokki on Kärppien farmijoukkue ja pelaajien kerääjä lähikunnista. Muutama hassu rannikon poikakin saattaa joskus sekaan eksyä.
Ihmettelen suuresti tuota arviotasi 15. parhaasta joukkueesta. Kun joku löisi vaan tarpeeksi rahaa tiskiin, niin siinä olisi Ipallakin ihmettelemistä että kuka löi...
Juoppojahan Hokissa on ensimmäisenä Manageri, joka humalapäissään nolaa koko Kainuun.
porukka hoilaamassa lavalla-hävetkää. Juopottelun olisi voinut aloittaa myöhemmin kuin koko Kainuun kuullen-TYHMÄÄ-onneksi kaksi oli selvää-esimerkki junioreille ja paskat sanon minä. Tykkään itse ottaa, mutta tilaisuus pitää ottaa huomioon. Juhla on JUHLA!!
Ei pelaajat sitä juhlaa järjestäneet, vaan Hokkiukkelit. Pelaajille vain kerrottiin, että sellainen juhla on silloin ja siellä. Siellä pitää olla, on sitten kunnossa tai ei. Ja siellä kaikki olivat.
Olishan ollut juhlat, jos siinä mestaruuspelin lopuksi olisi ihan pikkuisen vain ottanut sidukkaa, että on sitten kunnossa jos joku pikku juniorimussukka tulee vastaan. Että on nassesetä kunnossa.
Ei perkele! Mestaruuden kunniaksi pitää juoda... jos siltä tuntuu. Ei ole pakko, mutta toisilla on sellainen tapa.
Jos kaataisi vaikkapa karhun, niin tuntuisi varmaan hyvältä ottaa konjakkia ensi viikolla. Eikö!
Älkää nyt liikaa vaatiko! Eihän urheilijan järjenjuoksu riitä niin pitkälle, että julkisessa juhlassa pitäisi olla selvinpäin.
Lehtikuvassa kyllä oltiin niin sankaria, että....siis ryyppysankareitako?
Ei moinen voitto Kajaania pelasta.
Urheilijalla on kuitenkin pikkasen enemmän järkeä kuin penkkiurheilijalla, ja huomaahan se kirjoituksistakin. Täytyy olla. Eihän se muuten ole mahdollista.
naisihminen kun ei ymmärrä jääkiekosta mitään !
Hirvittävää kielenkäyttöä naisia kohtaan illalla baarissa. Voittipa sitten mitä tahansa niin ei se oikeuta ihan miten sattuu käyttäytymään. ja jos keskustelu avataan alapää-jutuilla,niin siinä saa miettiä jäikö kotikavastus pojalla kesken. Uskomatonta. Itse en ollenkaan ymmärrä tuota tohkeilua,mutta enpäs kyllä olekaan mikään urheiluhullu. Mutta hokin pelit jää kyllä edelleekin katsomatta.
turha itkeä, ON SSE VAAN KUMMA että KATEUS taas
kukoistaa yllättäen KAINUUSSA
vaan siitä, että on OSATTAVA käyttäytyä!!!!!!
Voitto oli hieno, mutta sen pilasi kännilauman örinät ja hoilaulut. Kannattaisko jatkossa ottaa tunteja: Kuinka käyttäydyn julkisissa tiloissa voitettuani Mestiksen.
Edelleen toivon menestystä.
Porsastelua kruunu päässä!
Se nyt on vaan niin, että on tyyppejä , jotka osaavat käyttäytyä, ja niitä jotka eivät osaa.
Surullisen usein tämmöisessä äijälaumassa tyhmyys vielä tiivistyy potenssiinsa.
oksettaa. Olen edell. kirjoittajan kanssa samaa mieltä-tyhmyys lisää tyhmyyttä
ollu samassa soosissa siitä asti ku Ruuhella viime torstaina (heti aamusta) saunoivat ja örvelsivät pokaalinsa kanssa.
Hokin menestys perustunee konstailemattomaan johtamiseen ja pelitapaan. Symppaan kovasti O-P:tä.
Maasta se pienikin ponnistaa. Hokki näyttää ihmeellisellä tavalla mallia menestymisestä - siitä voi ottaa asennepuolella oppia vaikkapa yritykset.
Osaaminen rakentuu usein henkilöiden ympärille.
O-P:lle toivoisin enemmän arvostusta. Se ei ole vain yläviitosten antoa katsomossa ja nakkijonoissa. Se on näkymätöntä työtä sponsoreiden, valmentajien, pelaajien, kannattajien ja talkooporukan kanssa. Nyt meille näkyy juhlahumussa vain juhliminen.
Miettikääpä Hokin reseptiä: 1/3 oman kylän poikia (työvoimaa), 1/3 Kärppien koulussa rutinoituneita (hyvä oppitausta ja asenne), 1/3 muutosvoimaisia nälkäisiä nuoria tiikereitä. Toimisiko yrityselämässsä? Minun veikkaus on: oh jeah.
HOKKI > Aurinkokuninkaan jäljissä kohti voittoja ...
Jeah!
Eiku lisää tällaista TYÖvoimaa kainuuseen.
Ja hyvin pyyhkii!!!
:DDDD
tekijä on Sirviön Epi, siitä ei pääse mihinkään,
moni haluaa kantaa kultamitalia mutta harvassa ON OIKEAT TEKIJÄT VALMENTAJIEN JA PELAAJIEN LISÄKSI, ja johtamistapaa on monenlaista...