Minulle tulee koiranpentu parin kuukauden kuluttua. Tällä hetkellä minulla on leikattu 3w uroskissa, joka on erittäin ärhäkkä ja lellitty (ei ole ollut tekemissä toisten eläinten kanssa). Kuinka saan totutettua kissan koiraan, jottei se revi koiraa?Muutamia kertoja kissani on kohdannut koiran ja aina sähisten ja muristen ollut menosssa kynsimään, mutta olen viime metreillä kerennyt väliin.
Onko kissaa edes mahdollista opettaa sietämään koiraa?
Onko kissaa edes mahdollista opettaa sietämään koiraa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
että kissasi sanoo suoraan pennulle. Itse jouduin koirasta luopumaan, koska puri entistä kovempaa rakasta kissaani ja kissani ei halunnut sille rajoja näyttää, luultavasti pelon takia.
Älä ole huolissasi tilanteesta. Teillä varmasti asiat onnistuvat hyvin. =)
Minun mummollani on koira että kissa. Ne tulevat hyvin toimeen vaikka välillä pientä ''kynnet kuonoon '' leikkiä onkin. Koira on vanhempi kuin kissa. Jos toinen lemmikeistä on vanhempi, niin varmaan ne tulee toimeen
Leikkaa kuitenkin kissan kynsien terävimmät päät vähän ennen pennun tuloa,ettei satu silmävahinkoja.
Meillä naapurin kissa repäisi kissanpentumme silmän pahasti tosi pienestä parvekkeen rakosesta.
Onneksi ei näkö mennyt mutta lääkärireissuja tuli muutamia.
Kyllä kissat ja koirat sopeutuvat yhdessä asumaan,onhan lukuisissa perheissä molempia.
Niistä voi tulla jopa hyviä kavereita ajan kanssa mutta tietysti luonteissa on eroja.
Et kertonut koiran kokoa eli onko joku pikku kirppu vai jättikokoinen pentu sekin vähän ratkaisee millainen ensitapaaminen on.
Voit alussa pitää niitä kytkettynä että näät miten ne suhtautuvat toisiinsa sitten vaan seurailet mitä tapahtuu.
Pienet sähinät ja murinat eivät ole vaarallisia vaan kuuluvat asiaan puutu tilanteeseen vasta jos todella on tarpeen yleensä eka kerralla selvittävät
arvojärjestyksensä.
Muista kohdella tasapuolisesti molempia ettei tule mustasukkaisuus traumoja.
Järjestä kissalle korkeita paikkoja mihin voi vetäytyä ja muista että sopeutumiseen voi mennä kauankin.
ONNEA!
Meillä oli sama huolenaihe tuossa joulun alla kun meille oli tulossa koiranpentu (kskikokoinen) ja meidän kaksivuotias naaraskissa joka ei myöskään siedä muita eläimiä ja on ärhäkkä minuakin kohtaan jos sille päälle sattuu:D sitten kun koira haetttiin laitoimme sen isoon pahvilaatikkoon jossa oli korkeat reunat ja kissa sai sitten itse käydä nuuskimassa koiran nukkuessa pahvilaatikossa.nyt tulevat toimeen välillä huonosti ja välillä hyvin.kyllä kissa välillä antaa kyytiä koiralle mutta ei käytä siihen kynsiä.