Monta unetonta yötä vietin pohtiessani kuka oikein olet. Tuttuahan sinussa oli.
Vihdoin aamuyöstä tänäpänä himmeä 25 wattinen lamppu alkoi varovasti kuumentaa lasisen kupunsa sisällä tyhjiössä värjöttelevää hehkulankaa:
Sinähän olet Fucoo, sittemmin CFC! Myönnä heti.
Tikahdun tähän uteliaisuuteen. Jos kivehen kirveeni kapsahti, lähetä edes kirkkaampia lamppuja ja soita Fortumille, jotta lisäävät jännitettä meidän verkostossamme.
Vihdoin aamuyöstä tänäpänä himmeä 25 wattinen lamppu alkoi varovasti kuumentaa lasisen kupunsa sisällä tyhjiössä värjöttelevää hehkulankaa:
Sinähän olet Fucoo, sittemmin CFC! Myönnä heti.
Tikahdun tähän uteliaisuuteen. Jos kivehen kirveeni kapsahti, lähetä edes kirkkaampia lamppuja ja soita Fortumille, jotta lisäävät jännitettä meidän verkostossamme.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipäs nyt innostuta siellä päässä liikaa, black leather... Takuuvarmasti en ole kukaan mainitsemistasi. En ole muutenkaan täällä pyörinyt niin kauheasti ennen, vasta kai viime syksynä ehkä ekan kerran ja sitten tänä talvena / keväänä hieman, pitkiä taukojakin on tänä lyhyenä aikana ollut. Välillä täytyy tehdä töitäkin, että saisi näkkileivän päälle ohuen kalvon Floraa. En katso kuuluvani palstan ehdottomaan eliittiin millään lailla, olen kaukana siitä. Nämä gimmat ja kundit täällä ovat pyörittäneet showta jo kauan ennen minua. Ja siksi toiseksi, mitä väliäkään sillä lopulta on? Siis kuka ketäkin on? Vähiten sillä kuka minä olen. Kirjoitellaan jostain muusta, jookosta joo?
tosi hauskaa, kun joku jaksaa pähkäillä, että kuka kukin on? Tästä vasta sais hauskan kirjan.
Olen hyvin imarreltu täsmennetystä veikkauksestasi. Mutta minun on valitettavasti todettava että arvasit mehtään. Olen aina inhonnut täällä esiintyvää monivetoveikkailua panoksena olevien palkintojen kuppaisuuden takia.
Ei ole mielestäni järkeä sumussa hiljaa aloillaan arvailla mikä saari mahtaa missäkin sijaita. Vasta kun vauhti kiihtyy ja ote ruorista tiukkenee, niin silloin on hyvä tietää mihin alustaan ohjaa. Mutta kuten kaikessa, niin tässäkin, on oma viehätyksensä: se sokkona ajamisen riemu.
Se kuka tänä päivänä olen, ei kuulu ollenkaan teille. En halua olla mitenkään töykeä. Mutta se kuuluu minun elämääni ruudun tällä puolen, enkä sen suuremmin ole ajatellut sitä teille esittää. Tähän on kaksi eri syytä: toinen on se, etten koe enää mitään kirjoittamisen iloa sen yleisessä muodossa. Ja toiseksi: en ole koskaan omistanut kirjoittamisen iloa sen yksityisessäkään mielessä.
Voisi oikeastaan sanoa suoraan, että sen minkä olen tässä vuosien saatossa saanut tältä palstalta, on tavannut tappinsa. Se tavoitti lakikorkeutensa. Ja nyt putoan hallitsemattomasti typeristä unelmistani kuin alas ammuttu ankka lampeen koiranhakeman päähän.
Tämä ei suinkaan ole mikään katastrofi. Sillä monasti olen hakenut yleisiltä palstoilta kirjoittamisesta avuja normielämääni - vain huomatakseni että se ei toimi. Asia on vähän sama kuin syöttäisi sorsia, tuolla jossain. Ja niitä voisi syöttää huomennakin... ylihuomenna, kuvitellen, että siitä olisi jotain hyötyä...kin
sinulle.
Kun täällä valtavasti puhutaan "piireistä" ja "sisä-sellaisista", niin en voi muuta sanoa kuin 'kruik kruik' ja lentää etelään haukkaamaan pitkälti ansaittua happea.
"Olen työni tehnyt", luki Pompeijin pihamuurissa (ammattiveljen iäistettyä ja kiveen hakattua vittuilua menneisyyden esiinkaivajille).
(Fortumille en kilauta. Lillius ei kuulu mun frendeihin. Juon tuoppini toisten kanssa, niissä on enemmän sähköä.)
Palaan syksyllä :)
edellisen viestin veisteli siis joko Fucoon tai CFC, tai sitten joku muu, tai ehkäpä molemmat, ota näistä nyt selvää. Mutta minun kirjoittamani se ei ollut. En ole noin katkera. Täällä paistaa aurinko.
F.Enzo
Turussa paistaa aina aurinko.
Turus paista ain ku naantali aurinko, kyl se simmottos o ;-)