saako vuokratyöntekijänä parempaa liksaa kuin it-konsulttifirmassa asiakasprojektissa?
Nykyinen tunti laskutushintani asiakkalta on 100-150 e, toisaalta tuntipalkakseni tulee alle 30e, ero tuntuu aika huimalta, ok kk-palkkalaisena voin olla pari kuukautta laskuttamatta asiakasta ennenkuin kenkä heilahtaa.
Oiskos vuokratyöfirman kautta mahdollista saada parempaa tuntitienestiä kuin nykyisen (erään suuren) it-konsulttifirman kk-palkkalaisena?
Mielipiteitä.
Nykyinen tunti laskutushintani asiakkalta on 100-150 e, toisaalta tuntipalkakseni tulee alle 30e, ero tuntuu aika huimalta, ok kk-palkkalaisena voin olla pari kuukautta laskuttamatta asiakasta ennenkuin kenkä heilahtaa.
Oiskos vuokratyöfirman kautta mahdollista saada parempaa tuntitienestiä kuin nykyisen (erään suuren) it-konsulttifirman kk-palkkalaisena?
Mielipiteitä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
siitä tuntipalkasta niin saat vuokrafirman tarjoaman palkan. Konsultoinnista tosin en tiedä mutta noin yleensä it-hommissa vuokrafirman kate miinustetaan työntekijän palkasta, ainakin ylläpitopuolella.
Tää oli jännä pointti. Maassa, jossa nyt asustan, määräaikaiset vuokratekijät (ts. kontraktityöt) saavat palkakseen keskimäärin 30% enemmän kuin vakinainen henkilöstö. Tosin palkassa pitääkin huomioida että kukaan ei erikseen maksa lomista, sairauspäivistä, eikä aina ole selvää että sopimuksen päätyttyä on seuraava homma jo odottamassa.
Nelilaskin osoittaa, että kontraktilla pitää tehdä vajaa 10 kk hommia saadakseen samat tulot kuin vakituisessa työssä 11 kk työpanoksella.
Tätä tyyliä kyllä selvästi käytetään hyväksi, sillä kontrakteille haetaan jopa senior management -tason tekijöitä. Itsekin olen ajatellut että jos olisin kontrakteilla, voisi kivasti pitää parin viikon loman palmun alla puolen vuoden välein. Not bad... 8-)
äänestää kokoomusta, niin voit tulevaisuudessa sopia
palkankorotuksen suoraan työnantajasi kanssa!
ne kaikki on puolueesta riippumatta...
Mulla ei ole yhtään ehdokasta jota äänestäisin.
Kaikki ehdokkaat paskanpuhujia.
Nyt luvataan taas ummet ja lammet ja kuitenkin voiton vie eläkeläisten ja suurtenikäluokkien etuja ajavat, joten mulla ei ole yhtään syytä äänestää.
Nuoria ja lapsiperheitä pannaan perseeseen niin kauan kun suuret ikäluokat on elossa.
Näin se vaan menee demokratiassa.
joka vuotena oon pyyhkiny perseeni TUPO:ihin ja 2kk työttömänä elämän aikana....
Homma on niin jos mulle ei makseta kunnon palkaaa = piereskelen lomailemassa ennemmin...
nuoret ja lapsiperheet äänestää, sitä pahemmin teitä painetaan perseeseen.
Älkää vaan äänestäkö, kyllä muut päättää teidän puolesta !
...eihän ne edes äänestä, naureskelee keski-ikäinen viinilasinsa ääressä ja jatkaa kavereidensa kanssa ikäluokkansa hyysäämistä ja paremman eläkkeen turvaamista.
Mitäs siinä nuorempia kuuntelemaan kun niitä ei edes kiinnosta suutansa avata vaikka erikseen oikein kysytään?
mutta ei äänestämällä...
Jos eläkeläiset haluaa, että joku maksaa heidän eläkkeet, on paras varmistaa, että työn tekemisestä saa kunnon korvauksen.
Ketään ei tee töitä, jos siitä ei saa kunnon korvausta.
Nyt jo itkevät, kun terveydenhuolto on surkealaatuista ja tekijöitä ei löydy.
Itse halusivat lääkärit jostain Afrikasta, jotka eivät ymmärrä Suomea.
Sitä saa mitä tilaa...
Itse en äänestä koska mieleeni ei tule yhtäkään ehdokasta joka ääneni olisi ansainnut.
>Ketään ei tee töitä, jos siitä ei saa kunnon >korvausta.
Tiedät varmaan kuka kannattaa matakapalkkoja...