Tulevatko arvokuljetusryöstöt lisääntymään Ruotsin malliin? Suomessa jo kaksi onnistunutta arvokuljetusryöstöä. Miten turvallisuusala vastaa uusiin haastesiin?
Arvokuljetusryöstöt
raha liikuu ja käy pyydykseen
9999
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ahvenanmaan ryöstöstä on pidätys todennäköisin syin, joka tarkoittaa että syyllinen on lähes varma, Turun tapaus on vain ajan kysymys, voi mennä pari kolme kuukautta mutta kiinni jää, Suomessa on korkea taso rikosten tutkinnassa, vai onko kriteerisi onnistuneesta ryöstöstä että varkaat pääsee sillä hetkellä pakoon kun ryöstö on tehty, minusta ei.
jos anastetut rahavarat jäävät kadoksiin.
"Ahvenanmaan ryöstöstä on pidätys todennäköisin syin, joka tarkoittaa että syyllinen on lähes varma,"
Kyllähän se Nissekin pidätettiin ja vangittiin todennäköisin syin, mutta oli silti syytön kuin sipuli. Ainakin oikeuden mielestä.
Affenanmaan ja Turun ryöstöt eivät tule koskaan selviämään, se on saletti! Jonkun narkkarin tekemä ryöstö jossa kohteena grillikioskin myyjä-mummo saattaa selvitäkin.
Niin se Ahvenanmaan ryöstö ei ollut todellinen arvokuljetusryöstö vaikka mediat niin kovasti väittävät. Arvokuljetusauto oli vasta matkalla pankkiin kun ryöstäjät iskivät, eikä ollut missään vaiheessa ryöstön kohteena. Ruotsin G4s:n auton kuskit näkivät palavan auton pankin edessä ja kääntyivät pois pyytämään lisäohjeita.
Kun ei missään kai ole väitettykään, että G4s:n autoa siellä olisi ryöstetty.
G4s:n auto ehkä kääntyi pois tai mitä tekikään, pankin autotallissa sensijaan oli kyllä arvokuljetusauto ryöstöhetkellä.
Minkäs takia pösilö luulet, että julkisuuteen ilmoitettaisiin ak-auton joutuneen ryöstön kohteeksi, jos näin ei olekaan? Eipä sitä voi rikostutkinnan kannaltakaan mitenkään perustella.
Niin mediat kirjoittaa mitä tykkää, mutta todellisuus pysyy oikeana. Eli, rahat jotka ryöstettiin oli tarkoitus kuljettaa ruotsiin, tätä varten oli tilattu Ruotsin G4S kuljettamaan rahat pois. Arvokuljetusauto oli vasta matkalla pankkiin, mutta pankin pösilöt! olivat valmiiksi vieneet rahat pankin autotalliin. Autotallissa oli ryöstöhetkellä eräs paikallinen autolähettifirman auto, joka oli sekin kuljettamassa rahaa, mutta rahat jotka ryöstettiin olivat ne ruotsiin matkalla olevat kruunut. Autotallissa EI ollut ryöstöhetkellä arvokuljetusautoa, jos nyt ei lasketa sitä lähettiautoa. Nämä tiedot ovat ihan luettavissa ahvenanmaan paikallisista lehdistä jotka raportoivat ryöstöstä pikkasen enemmän ja tarkemmin kuin iltalehtien lööpit. Siellä oli jopa kuva g4s:n autosta. Ota selvää enemmän seuraavan kerran kun tekee mieli kutsua ihmisiä pösilöiksi. Oi jospa itse et olisi niin pösilö niin osaisit varmaan paremmin ruotsia niin voisit tarkastaa höpinäni...
Sotkamossahan oli muutamamia vuosia takaperin..
ellei ak-miesten tasoon ja pysyvyyteen satsata yrityksissä.