Hei!
Minulla on kissa, joka on hieman alle vuoden. Leikkaamaton tyttö. Minulla on myös 1/2v ikäinen lapsi.Kissa sai (oma mokani) olla huone ennen lapsen syntymää makuuhuoneessani öisin, mutta kun lapsi syntyi, rupesimme sulkemaan oven aina kun vauva on siellä nukkumassa, sekä öisin. Nyt kissa on ruvennut raapimaan ovea, jos lapsi on nukkumassa ja olen itse vaikka olohuoneessa, saan koko ajan komentaa kissaa pois raapimasta. Sama homma yöllä kun kissa on yksinään muualla asunnossa. Yöt ovat rikkonaisia, kissan takia, kun joudun joka yö juoksemaan ovelle monta kertaa ja kieltämään. Onko jollain hyviä vinkkejä miten kissan saisi rauhoittumaan..?? Olen koittanut jo laittaa oveen pyyhkeen teipillä(ettei saa raavittua kovaan ääneen). Kissa on pahimmillaan juuri silloin kun sillä on kiima, eikä silloin usko mitään, vaikka normaalisti uskoo "EI" -sanaa hyvin. Uskoisin kyllä että leikkaus saattaisi hieman sitä rauhoittaa, mutta ennen kuin saan säästettyä rahaa leikkaukseen niin...?? Muuten asia ei haittaisi mutta kun lapsi herää jos annan kissan vain raapia ovea.. APUA!
oven raapiminen?!
6
1388
Vastaukset
- ...
sivele oveen sitruunaa,etikkaa tai appelsiinien kuorta.kissat inhoo niitä :)
- Janhenia
älä huomioi kissaa vaikka se raapii ovea. Se ottaa kyllä voimille, ettei mene komentamaan, mutta täytyy muistaa, että antamasi huomio, vaikka negatiivinen, on palkkio kissalle. Se raapii ovea -> saa huomiota -> raapii lisää ovea -> saa taas huomiota eli palkkion -> kierre valmis.
Tässä voi mennä kauan, mutta lopulta se kyllä lopettaa, kun huomaa ettei hyödy siitä mitään. Muista olla sortumatta, koska satunnainen palkkio saa se jatkamaan taas innokkaammin.
Stemppiä kyllä se siitä :)- retris
kokeilla tuota sitruunaa mutta se huomioimatta jättäminen on vähän hankalaa kun raapiminen herättää pojan ja sitä saa sitten laitella nukkumaan uudelleen..huoh..vinkkejä otetaan edelleen vastaan, jos ei em toimi:)
- Pentu..
retris kirjoitti:
kokeilla tuota sitruunaa mutta se huomioimatta jättäminen on vähän hankalaa kun raapiminen herättää pojan ja sitä saa sitten laitella nukkumaan uudelleen..huoh..vinkkejä otetaan edelleen vastaan, jos ei em toimi:)
Kokeile opettaa kissaa tuon oven kanssa silloin kun vauva ei ole nukkumassa, eli vauvan ollessa pois makkarista, laita ovi kiinni ja anna kissan mennä raapimaan ovea ja raapikoon niin kauan kuin sielu sietää äläkä huomioi lainkaan.
Tosin voi olla ettei se ole huomionhakua, vaan monilla kissoilla on suljettujen ovien syndrooma, meillä on ja tällä palstalla joku muukin on samasta kertonut. Että jos kissa näkee suljetun oven, on sen pakko päästä katsomaan mitä oven takana on. Meillä kissa joskus maukuu että ulko-ovi pitää avata ja sitten ei kuitenkaan halua mennä ulos, tykkää vaan kun ovi on auki. Tai jos menen vessaan ja laitan oven kiinni niin johan kuuluu raaputus ja maukuminen ja kissa istuu oven takana vaikka tuomiopäivään asti, kunnes avaan oven, ja sit se ei kuitenkaan tule sisään vaan lähtee pois, haluaa vain että ovi on auki.
Oletko ajatellut että jättäisit makkarin oven raolleen niin ettei äänet häiritsisi nukkuvaa vauvaa mutta kissa pääsisi tahtoessaan sinne? Jos hankkisit vauvalle suojaverkon sänkyyn niin ei kisu pääsisi vauvaa ahdistelemaan sänkyyn?
- Piki_
Muista että et saa jättää kokonaan kissaa huomiotta. Vaikka silloin kun lapsi on nukkumassa, anna kissalle huomiosi. Leikitä sitä, juttele tai silitä. Mitä ikinä yhdessä teittekään ennen lapsen tuloa. Kissalle ei saa tulla sellaista olotilaa että lapsi on hänet syrjäyttänyt.
- Retris
täytyy myöntää että vauvan tulon myötä kissa on jäänyt vähemmälle huomiolle..verkkoa sängyn päälle en haluaisi laittaa, sillä vauveli nousee kohta pinnoja vasten ja pää osuisi verkkoon...ja esim viime yönä avasin oven kun vauveli nukkui vieressä niin kissa pomppi sängyssä ja hyökkäili vauvan (ja minun) heiluviin varpaisiin...
ja jos mies nukkuu pitempään kuin me ja annan oven olla kiinni, niin kissa ei sitä raavi vaan antaa olla...tosin silloin kun mennään vessaan ollaa myös oven takana, oli siellä kuka hyvänsä...ja pahimmillaan tämä on silloin kun kissalla on kiima..pitää varmaan leikata reppana koska minun hermot ei kauaa kestä..hmm..
ehkä pitää yrittää vielä enempi antaa huomiota muruselle ettei iske paniikki kun ovi on kiinni..en tiijä...pitää varmaan kokeilla näitä kaikkia:) tai sitten..jos ei auta mikään niin ...kyllähän vauva isoksi joskus kasvaa:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi443069Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs452877100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es502505Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo472347Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks322096Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581840- 451759
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä401612- 461535
- 261361