AUTTAKAA

Niin, auttakaa kultsujen omistajat!

Minulla on maailman ihanin 1/2-vuotias kultsu-uros. Ongelma on kuitenkin se, että jos se löytää jonkin "aarteen" esim. lenkillä karkkipapereita ym. roskia tai kotona pahvinpalan, niin kun sitä menee ottamaan pois tai yrittää katsoa, niin alkaa kamala murina ja yrittää ihan tosissaan purra. Vielä ei ole purrut niin, että pahempia vahinkoja olisi tullut, mutta pelottaa milloin lähdetään päivystykseen. Yritän olla määrätietoinen ja varma, siitä mitä teen. Olen jo pitkään yrittänyt vaihtokauppaakin ts. annan jotain tilalle, kun otan pois ja silloin tuo poisottaminen sujuukin hyvin, mutta ei se ole siitäkään oppinut.
No tulipa sekavaa tekstiä, mutta jos joku osaisi neuvoa tai jos jollakin on ollut sama ongelma, niin olisin kiinnostunut kuulemaan, että miten ratkaisitte.
6755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jos vähääkään epäröit tai pelkäät, kun yrität ottaa siltä kielletyn esineen pois,voit olla varma,että vanhemmiten siitä tulee todellisia ongelmia,se haistaa pelkosi ja käyttää sitä hyväkseen ja sitten isompana kun sillä on enemmän puruvoimaakin olette aivan varmasti siellä päivystyksessä. SINÄ olet pomo ja se tulee osoittaa myös koiralle,koita pysyä rauhallisena ja määrätietoisesti otat siltä pois sen minkä haluat,menet vaikka kevyesti hajareisin sen päälle ,niin ettei se voi pahemmin rimpuilla se tajuaa tulleensa alistetuksi. Tsemppiä

Äänestä

Ainakin koira yrittää saada yliotetta, mutta tee niin kuin emo poikasilleen. Se ottaa määrätietoisesti niskavilloista kiinni. Se ei retuuta eikä satuta, pitää vaan kiinni ja silloin pentu tajuaa että nyt ollaan hakoteillä ja rauhoittuu. En tätä kertoisi ellen olisi itse tajunnut sen toimivan. Toista aina tarvittaessa, niin eiköhän se siitä. Kerrothan miten homma toimii teillä?!

Äänestä
  • että KIIRUUSTI koira kouluttajan oppiin! Ei ne temput onnistu.Se on ottanut sinuun yliotteen ja saadaan pois vain koulutuksella ja ammatti-ihmisen opastuksella.Usko pois, vielä ei ole myöhäistä.

    Äänestä

tota edellistä keinoa ei kannata missään nimessä kokeilla!!! Näin osoitat korallesi sen että sen täytyy pelätä sinua ja luultavasti se ei edes ymmärrä miksi teet niin.
Kokeile tätä: AINA syö itse ensin ja sitten anna ruoka vasta koirallesi. tämä viestittää koiralle että olet lauman johtaja. Tuo on hyvä että olet tehnyt vaihtokauppaa. näin koira oppii että jos antaa "aarteen" pois saa toisen tilalle. LIsäksi noin nuorelle koiralle makupalat on tärkeitä, surutta vaan reilusti makupaloja aina ku tekee oikein! Kun otat koralta aarretta pois vältä katsomasta silmiin ja vältä uhkaavia ruumiin elkeitä esim. älä kumarru kovin paljon eteenpäin, älä hymyile toisin sanoen koiran mielestä näytä hampaita. Mikäli koira murisee niin tiukka ei ja jätä koira täysin vaille huomiota. Heti kun koira jättää itse aarteensa palkitse se vaikka makkaran palalla.
sekavaa tekstiä luultavasti tuli mutta toivottavasti auttaa!! Itse kokemuksesta tiedän. Olen kasvattanu koiria jo 10 vuotta..

Äänestä
  • Niin, kiitos teille vastauksistanne!
    Kai se niin on, että tuota vaihtokauppaa vaan pitäis käydä enemmän ja herkuilla kovasti lahjoa, kun tekee oikein. Tavallaan en ole vielä asiasta äärettömän huolestunut, mutta ajattelen vaan, että jos tuo jatkuu sitten kun koira on aikuinen. Tai jos joskus on omia lapsia ja menevät ottamaan koiralta jonkun aarteen, niin ettei se sitten pure lapsia oikein kunnolla. Tai meitä ison koiran voimalla.
    Niin ja sitä piti sanoa, että sen oma ruoka tai lelut eivät ole mikään ongelma. Ainoastaan "aarteet" mitä se pihalta löytää.

    Äänestä

Hei, sinun pitää tehdä selväksi kuka teillä on pomo. Meidän kultsumme teki ihan samaa kun oli puoli vuotias, kerran purasi miestäni käteen kun oli löytänyt kuolleen linnun. Pieniä keinoja: Kun annat ruokaa, koiran pitää maata kuppin vieressä. Syö jotain pientä ja katsele makaava koiraa. Kun annat luvan koira saa syödä -> Lauman johtajat syövät ensin. Kun menette ulos, sinä menet ensin, sitten koira -> Lauman johtajat menevät ensin ulso ovesta. Silitä ja hyväile koiraa kun kutsut sitä luoksesi. Kun se tulee itsestään, niin älä reagoi siihen. Näytät siten koiralle kuka teillä on pomo. Koikeilimme näitä keinoja parin viikon ajan ja meidän "kovis" löysi paikkansa nopeasti ja murina loppui myös. ,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keijo Hoo kirjoitti:

Niin, auttakaa kultsujen omistajat!

Minulla on maailman ihanin 1/2-vuotias kultsu-uros. Ongelma on kuitenkin se, että jos se löytää jonkin "aarteen" esim. lenkillä karkkipapereita ym. roskia tai kotona pahvinpalan, niin kun sitä menee ottamaan pois tai yrittää katsoa, niin alkaa kamala murina ja yrittää ihan tosissaan purra. Vielä ei ole purrut niin, että pahempia vahinkoja olisi tullut, mutta pelottaa milloin lähdetään päivystykseen. Yritän olla määrätietoinen ja varma, siitä mitä teen. Olen jo pitkään yrittänyt vaihtokauppaakin ts. annan jotain tilalle, kun otan pois ja silloin tuo poisottaminen sujuukin hyvin, mutta ei se ole siitäkään oppinut.
No tulipa sekavaa tekstiä, mutta jos joku osaisi neuvoa tai jos jollakin on ollut sama ongelma, niin olisin kiinnostunut kuulemaan, että miten ratkaisitte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu