kysynpä kuitenkin.
Mistä johtuu kun avaa telkkarin ja boksin niin telkkari näyttää aina ensi tv1:stä ja vaihtuu sitten boksin kanavalle, onko oikein vai jotain säätö juttuja?
Mistä johtuu kun avaa telkkarin ja boksin niin telkkari näyttää aina ensi tv1:stä ja vaihtuu sitten boksin kanavalle, onko oikein vai jotain säätö juttuja?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tämä varmaan käy kaikille koska käsittääkseni analoginen signaali on näytössä ensin ja boksin kautta tuleva "myöhästyy" näytölle. Kun analogiset lähetykset loppuvat tulee vain boksin digisignaali.
Juu kun tv havaitsee scartissa uuden signaalin niin siirtyy sille kanavalle. Laittamalla boksin ensiksi päälle ja sitten tv niin useimmat osaa siirtyä silloin suoraan boksin kanavalle ilman että käy anakanavil.
Tosin ei tuosta mitään haittaa ole vaikka näyttää anakanavia tosin koht näkyy vain lumisadetta.
Uusimmista tveistä voi löytyä asetuksia tuohon millä kanaval käynistyy, mut usein käynistyy sillä kanaval mitä kaukost painat.
teille molemmille, siis kaikki OK.
Tuo ilmiö tulee Salora Nokia TV:llä vastaan. Ts. jos digiboksi päällä, ja TV laitetaan päälle TV menee kanava1:lle. TV antennijohdon irrotus auttaa, tai hae/tuhoa TV analogia-kanavat niin että jää vain video kanava (36) jäljelle.