Keski-Suomessa Nätin kirekasvetisen lammen rannalla mökki.
Kysymys kuuluu. Kuinka paljon arvonnousua hidastaa, että mökki on lammen, eikä järven rannalla?
Kysymys kuuluu. Kuinka paljon arvonnousua hidastaa, että mökki on lammen, eikä järven rannalla?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vai arvonnousua.
Jos on ainoa mökki ko, lammenrannalla ja muita ei rakenneta (selvitä kunnasta) niin arvo voi olla nouseva hyvinkin paljon koska rauhaa haetaan yleensä mökiltä.
Edullisesti jos saat osta pois koska maanvalmistus on lopetettu ja ainahan noista eroon pääsee.
Harvemmin noita bisnesmielessä ostetaan vaan virkistäytymiseen ja muuhun käyttöön.
Eli asiahan riippuu kovasti sen lammen koosta, toki monesta muustakin asiasta. Lisäksi vaikuttaa sen verrokkijärven koko yms. Itselläni on mökki järven rannalla, joka on kooltaan noin 15ha, mutta nimeltään järvi.
Voisi kuitenkin sanoa, että arvot molemmissa tapauksissa ovat oletettavissa kääntymässä laskuun. Ja voisi paremminkin verrata arvonlaskun nopeutta. Se lienee prosentuaalisesti osapuilleen samaa suuruusluokkaa, mutta ison veden rannalla olevilla mökeillä euromääräinen lasku tullee olemaan selvästi suurempaa.
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Mietinnässä on, jos se mökkeily ei nyt kuitenkaan niin paljon kiinosta tai tule jotain muuta....
Samantein laittaa 30k€ lisää järvenranta mökkiin, jos se on tulevaisuutta ajatellen järkevämpää. Tosin nyt mökkiä ostetaan mökkeilyä ajatellen, ei sen myyntiä ;-)
hintakehityskäyrässä aina on puoleen ja toiseen.
Välillä on hypeä ilmassa ja mopo karkailee käsistä.
Keskipitkälläkin tähtäimellä kuitenkaan kunnon lomapaikan arvo ei ainakaan laske. Paremmin pitää arvonsa sellainen paikka, joka on potentiaalisesti muunnettavissa tai jo on sopiva jatkuvaan asumiseen.
... ne välillä laskevatkin. Näin kävi viimeksi 90-luvun alussa. Ja nyt on tultu niin kauan ylöspäin, että laskukin voi alkaa. Varmastihan sitä ei tiedä kukaan. Kysyntä ja tarjonta asian tulevat ratkaisemaan.
Innokkaalle kalamiehelle tai vesilläliikkujalle ei mökki pikkulammen rannalla ole ehkä paras vaihtoehto.
Lampimökeillä hyttyset voi olla isompi riesa kuin ison järven rannalla, jonne ainakin toisinaan tuuli pääsee häätämään sääsket ja muut ötökät.
kertoo kaiken, arvonnousua saa odottaa ja odottaa mutta 20 vuoden päätä siitä omansa saa yleensä pois jos pitää kunnossa, laittaa sähköt ja eristää sen talviasuttavaksi. Ja tie on pihaan saakka.
missä se on, niin haen pois kuleksimasta. ei sitten tarvitse sinun tuskailla asian kanssa enempää.
Ehdottomasti olen sitä mieltä että mökki lammen rannalta mikäli haluaa rauhaa eikä ohikulkevia moottoriveneitä ja mökkinaapureita silmänkantamattomiin.
Tietysti jos sijoituskohde on pelkästään mökki ja sen arvonnousu eikä sinä itse,niin sillä tuskin on väliä onko se lammen vaiko järven rannalla.Monesti järvimökit on kalliimpia mutta minusta niissä on suhteessa enemmän haittapuolia kuin jossain rauhallisella paikalla sijaitsevalla metsälammella.