suomessa palkkionmetsästäjäksi??

kiinnostunut83

onko mahdollista suomessa??
vai pelkästään mahdollista USA:ssa.

14

10862

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on mahdollista

      Eikös täällä jo "metsästetä" rahasta. On velkojen perintää jne. Saisi olla enemmänkin toimintaa, rahojani on paljon muiden taskuissa, siinä olisi jollekin työtä.

      • Palkkion Metsästäjä

        Homma toimii myös Suomessa, mutta se vaatii ainakin alussa työtä, että pääsee suhteisiin viranomaisten kanssa. Itse ole tienannut muutaman vuoden aikana jo aika mukavasti sivutuloja yksityisetsivän työn ohessa.
        Suomessa viranomaisilta on kateissa noin 20 000 etsintäkuulutettua!! Poliisilla heidän etsimiseen ei riitä rahaa eikä henkilöstöä.
        Esim. etsintäkuulutetun vangin kiinniottopalkkio on n.65 euroa. 20000 x 65 eur = 1,3 milj euroa!
        Töihin siitä!


    • Bounty Hunter

      Tuo on ihan hyvä bisnes, olen tehnyt sitä jo vuosia. Asiasta ei tosin paljoa puhuta julkisuudessa sen arkaluontoisuuden vuoksi. Kihlakunnan nimismies maksaa esim. sakkojaan pakoilevasta näpistelijästä 5874 euroa verottomana. Yleensä roudaan niitä poseen pari kolme kuukaudessa. Nyt on vielä plussana lakimuutos vireillä joilla me viralliset ABBA:n (American Bounty & Bail Association) jäsenet saamme korotetut poliisivaltuudet ja pääsyn NSA:n satelliittikuvien tietokantaan.

      • Anonyymi

        Tuo on hyvin kiinnostava tieto, näin verottajan näkökulmasta.


      • Anonyymi

        Kannelmäessä viinan ja heinän myyjät. Voisin posauttaa muutaman heti.


    • .....

      Siis samanlailla kuin USAssa. Sä et täällä saa edes tietoosi noita etsintäkuulutettuja, eikä tuossa myöskään liiku rahaa.

    • pikavippppi

      ainut mikä nyt tulis mieleen vois olla jotain et alkaisit kuule itte lainaa rahaa korolla ihmisille, ja sitä kautta sitte...

    • mahdollista

      suomessa ei ole takuu-järjestelmää,niinkuin jenkeissä. Jenkeissä homma toimii niin että joudut poseen ja takuu summaksi määrätään esim 3000$, jos maksat sen pääset odottamaan oikeudenkäyntiä vapaalle. (jos joudut esim Perjantaina juoppoputkaan, joudut odottamaan Maanantaihin tai pidempään että tuomari tulee ja tuomitsee ellei sinulla ole n.300$ KÄTEISTÄ antaa pantiksi että ilmestyt oikeudenkäyntiin). Jos sinulla ei ole rahaa soitat noille takuumiehille jotka maksavat ne takuut ja joudut maksamaan heille 10-20% takuusummasta joka jää heille. eli
      Takuusumma esim 1000$ maksat takuumiehelle 100$ hän käy maksamassa tuon 1000$ ja saa sen takain kun sinä menet oikeuteen, ja nettosi siitä 100$.... työhön nähden paskapalkka!

    • maailmalle

      Kyllähän FBI sinulle maksaa palkan vaikka olisit suomalainen.. tuolta vaan "print" ja metsästämään:

      http://www.fbi.gov/wanted/topten/fugitives/fugitives.htm

      esim. Usamasta näyttää heruvan vaatimattomat 27 miljoonaa taalaa.

      Jos taas suomalaisia pikkutekijöitä haluaisit metsästää, opittaisiin naamasi turhan nopeasti etkä saisi ketään enää kiinni, päivittäin turpaasi kyllä.

      • Kellarikerroksen Asiantuntija

        "Jos taas suomalaisia pikkutekijöitä haluaisit metsästää, opittaisiin naamasi turhan nopeasti etkä saisi ketään enää kiinni, päivittäin turpaasi kyllä."

        Ei sun tartte välttämättä naamaasi yhdellekään pikkutekijälle näyttää on niitä muitakin keinoja hankkia tietoja. Poliisille voi aina tehdä nimettömän ilmiannon anonyymisti. Eikä kyllä kannata sitten missään raflassa ruveta elvistelemään edes kännissä. :D :D :D


    • ja ihan rahakastakin pisnestä

      Itse olen löytöpalkkionmetsästäjä. Minulla käy jumalaton flaksi joka yö. Löydän jonkun "varastaman" fillarin, roudaan sen parin päivän päästä miliiseille ja vaadin löytöpalkkion. Joka aamu kun jaksaa roudata yhden fillarin, se tekee vuodessa ihan mukavan summan.
      Vihjepalkkiotkin tuottaa. Soittelet päivät pitkät eri rikoksiin liittyviä vihjeitä. Vedät tekijän tuntomerkit hatusta, välillä käy tuuri ja tekijä on juuri kuten kuvailit.

    • Kiinosta

      Olisi kiva alkaa palkkionmetsästäjäksi? Miten mä teen ja kenelle pitäisi kysyä että saa tulla mukan?

    • Anonyymi

      Käsittääkseni Usa:ssa palkkionmetsästäjät liittyvät hyvin tarkasti heidän oikeusjärjestelmäänsä. Heillä epäilty voi päästä vapaaksi takuita vastaan.

      Takuujärjestelmä taas takaa sen, että ellei epäilty saavu oikeuteen, hänen maksetttavaksi lankeaa takuut, jotka takausfirma on (pientä) palkkiota vastaan maksanut.

      Jos takausfirma ei saa omiansa, se palkkaa palkkionmetsästäjän hakemaan kyseisen henkilön oilkeuteen. Näin se käsittääkseni on Yhdysvalloissa, ei Suomessa.l

    • Anonyymi

      Suhteellisen vähäisesti ja vähäisillä palkkioilla ollut palkkiollisia rikoksentekijän kiinniotto ja vihjaus -tapauksia tässä maassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2225
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe