Kleinspizt

1) Minkä painoinen kleinspizt on?

2)Onko kleinspizillä joku lemppnimi?

3)Minkä pituinen kleinspitzin kaulapannan on oltava?

4)meillä on laminaatti liukuuko kleinspitzin tassut siinä?

kiitti etu käteen
31757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

5)Kuinka paljon kleinspitzille pitää antaa ruokaa?

a)kuiva

b)purkki

Äänestä
  • Jos sinulle on tulossa pentu, niin ruokinnasta sen verran, että
    1. anna pennulle samaa ruokaa, kuin pentu on saanut kasvattajalla ja jos haluat vaihtaa ruokamerkkiä, niin tee se vasta koirasi ollessa puolivuotias ja siten, että vähitellen lisäät uutta ruokaa ja vähennät vanhaa.
    2. itse käytän Royal Caninin kuivaruokia, ja siellä on annostusohjeet kunkin ikäkauden ruokien pakkauksissa. Aikuiselle koiralle käytän mini koirien ruokasarjasta Sensible-raksuja, joissa on turkkirodulle tärkeitä rasvahappoja karvatuppien ravitsemukseen runsaammin kuin toisissa ruuissa. Lisäksi koirani saavat raakoja riistan ja nautaeläinten kylkiluita, jotka ovat pikkukoirille sopivan pieniä.
    3. Koira on sopivan lihava/laiha, kun sillä ei ole nahkan alla rasvaa niin, että siitä saa kiinni kuin "jenkkakhvoista". Kylkiluiden täytyy tuntua koiraa kyljistä kokeilemalla. Ruuan määrä voi vaihdella koiran aktiivisuuden myötä.
    Sitten tarvikkeista. Osta pennulle kissan valjaat ja isommalle koiralle sitten käytte sovittamassa elänkaupassa sopivat valjaat. Vilkkaalle koiralle ovat valjaat paljon paremmat kuin kaulapanta. "Kleinilla" ei käytetä kotona sisällä lainkaan pantaa, koska rodulla on kaulan ympärillä harja- ja kaulurikarvat, jotka kuluvat ja painuvat pannasta. Itse käytän pantaa vain näyttelyissä ja näyttelyharjoituksissa. Jos koiran kanssa mennään myöhemmin vaikka koirakouluun, tai agilityyn, niin siellä voi käyttää "puolikuristavaa" pantaa, jonka saa nopeasti sujautetuksi pään yli pois ja päälle. Puolikuristava panta täytyy aina tarkasti sovittaa ja mitata eläinkaupassa koiran kanssa, jotta pannan koko on oikea, sillä silloin se ei vahingoita koiran kaulaa, mutta pysyy päällä. Kleineistä on paljon tietoa Pinpystykorvayhdistyksen nettisivuilla ja tällä keskustelupalstalla kleiniväkeä käy joskus pystykorvapalstalla. Onnea ihanan pikkuperheenjäsenen johdosta!

    Äänestä

1) kleinspitz (huom. oikeinkirjoitus) painaa noin viitisen kiloa, ehkä hiukan enemmänkin.
2) Kleinspitzin lempinimi on kleini
3) Pentuna lyhyempi ja ikuisena sitten pidempi. Sellainen, että sen kiinni ollessa pannan alle mahtuu vielä pari sormea. Tosin kiinteää pantaa parempi panta on ns. puolikuristava panta joka on löysempi, jolloin pitkät karvat eivät kulu.
4) Kyllähän ne tassut liukuu hieman koiran juostessa liukkaalla lattialla, mutta ei ole mikään ongelma. Liukuuhan ihmistenkin sukat siinä, jos juoksee/leikkii sisällä ja onhan teillä mattojakin, joilla tassut varmasti pitävät

Olkaate hyvä. Lisätietoa googlettamalla KLEINSPITZ. Käyhän kääpiöpustykorvien yhdistyksen sivuilla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanddaren kirjoitti:

1) Minkä painoinen kleinspizt on?

2)Onko kleinspizillä joku lemppnimi?

3)Minkä pituinen kleinspitzin kaulapannan on oltava?

4)meillä on laminaatti liukuuko kleinspitzin tassut siinä?

kiitti etu käteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu