Vuokra-asunnossani alkoi remotti. Vesi ei ole käytössä kahteen kuukauteen, vessasta kaikki revitty irti, kivipora jyllää klo seitsemästä kolmeen, remonttimiehet ramppaa edes takaisin... Ei siellä enää kunnolla voi edes asua. Vuokrattaessa n. 8 kk sitten ei mulle kerrottu mitään tästä ja velvoitettiin tekemään vuoden vuokrasopimus. Tulevasta remontista sain tietää pari kuukautta ennen kuin se alkoi. Ooko mulla mitään oikeuksia tän asian suhteen? Voinko vaatia alennusta vuokraan? Tai vuokrasopimuksen irtisanomista?
remontti vuokra-asunnossa
5
659
Vastaukset
- santtu
remontin (siis sinun asunnon kohdalla) ajaksi olet ilman muuta oikeutettu saamaan, kohdallasi alennus olisi luokkaa 30-50%, koska remontti oleellisesti heikentää asunnon kayttöä.
Tuohon määrä-aikaisen vuokrasopimuksen irtisanomiseen en kyllää uskalla lähteä ottamaan kantaa. - tietääkseni
Ei tietääkseni mahdollista tuon takia purkaa vuokrasopimusta,mutta voithan kysyä oikeusaputoimistosta.Ainakin tuollainen on hyvän vuokratavan vastaista.Vuokranalennus ilman muuta täytyy saada.Yritäpä googlesta laita vaikka hakusanaksi "vuora asunnon remontti" ja sitten on sellainen kun" LAKI 24 "sillä kun hakee niin voi jotain löytyä.Asukasliiton sivut myös hyvät.Toivon ,että tästä jotain apua on,koita jaksaa!
- jarkko
Totta helkkarissa on mahdollista purkaa sopimus jos sovittu asunto ei ole käytössä ja vähintää kunnon vuokranalennus jos haluaa jatkaa asumista, onhan se kämppä kuitenkin kohta rempattu.
- Wille_75
AVHL:ia (Laki Asuinhuoneiston Vuokraukseta 481/95) rikotaan ainakin seuraavissa pykälissä:
3 §
5 § (hieman kyseenalainen)
Jos tarvitset nenmmän apua, meilaa yksityiskohdat [email protected]- ile hki
Et oikein osaa neuvoa tässä asiassa.
Laki asuinhuoneiston vuokrauksesta LUKU 2 kohdat 20 ja 21 kertoo miten menetellään.
t. ile LKV
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222798Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101912Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671769Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.521765Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971683Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211674Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121198Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198