Mitä voi tehä ku yks vanha ukko kokoajan kyylää, käyttää kotipihaltaan kiikareita kun sen talon ohi joutuu väkisin selviytymään? Mitäköhän poliisi sanoisi kyseisiin asiaan?
Missä menee raja?
vonna
5292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Luulen, että sanoo näin: eiköhän pojat lähdetä ABC:lle kahville.
Rikoslaki 24 luku
6 § (9.6.2000/531)
«Salakatselu»
Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa
1) kotirauhan suojaamassa paikassa taikka käymälässä, pukeutumistilassa tai muussa vastaavassa paikassa oleskelevaa henkilöä taikka
2) yleisöltä suljetussa 3 §:ssä tarkoitetussa rakennuksessa, huoneistossa tai aidatulla piha-alueella oleskelevaa henkilöä tämän yksityisyyttä loukaten,
on tuomittava salakatselusta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001?search[type]=pika&search[pika]=salakatselu#highlight1
..eli omalta pihaltaan voi katsella julkiselle väylälle. Jos saat kuitenkin poliisin vakuuttumaan asiasta ja heillä on aikaa, eiköhän poliisin käynti paikalla tai kuulustelukutsu riitä...vaarana on tietysti se, että se myös voi pahentaa tilannetta.
ks myös http://www.laki24.fi/keskustelu.php?id=11164
ilmaisia neuvoja asiassa [email protected]
http://www.heikniemi.net/rikoslaki/rl24.html
sama
Kuulustelukutsu riitä....
Kirjoittajalle rautalankaa.
Vai vielä kuulusteluun. Ketään ei kutsuta kuulusteluun ihan noin vaan, koska ETL 17 §:n nojalla jokaisen sinne kutsutun on kuulusteluun saavuttava ja jos ei saavu niin ETL 18 §:n nojalla voidaan noutaa eli se on poliisille lainsäätäjän suoma ´pakkokeino´.
Tämän vuoksi esim. mielenterveyskuntoutujien tekemät huuhaailmoitukset päätetään heti kättelyssä, eikä määrätä syyttömiä ihmisiä saapumaan jonnin joutaviin kuulusteluihin. Samoin, jos heti todetaan ettei kyseessä ole rikos.
...jos saa poliisin kiinnostumaan....
tämän poliisin kanta selvittää asiaa, näin on, valitettavasti.