hei

hei!
Anteeksi tyhmä kysymykseni mutta huomataanko lapsen vammaisuus ja down oireyhtymä sairaalassa syntyessään kun lastenlääkäri tarkastaa vauvan ennen kotiinlähtöä? entäs näkö kun hän katsoin semmoisella valolla niin varmaankin että onko sokea vai näkeekö? mutta mietittyttää nytten asiat... tyttöni on aivan ihana mutta en kestäisi jos sille tapahtuisi jotain.. :'(
3273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ekassa ultrassahan tarkistetaan jo tuo downinsyndrooman mahdollisuus niskapomuista... Kyllä sairaalassa tutkitaan lääkärintarkistuksessa aika perusteellisesti vaavelin. Kuulon tarkistettiin omaltani kaikulaitteella ja kyllähän terveet silmät valoon reagoi. Koskaan ei tietenkään voi olla varma piilevistä asioista, mutta jos yhtään lohduttaa; et ole ainoa äiti joka noita asioita välillä pohtii. Nauti nyt vaan pienokaisestasi joka päivä ja koita siirtää taka-alalle nuo ajatukset jos vaan suinkin. =)

Äänestä
  • juu kuulokin katsottiin mutta ei semmoisella laitteella kun se oli rikki :( ja tolla pikkusella oli niin paljon syntyessään kaikkee moskaa korvissa että sanottiin että ei saatakkaan vielä reakoida niin hyvin ku joskus myöhemmin mutta oikean korvan kohdalla reagoi torvee mut vasemman ei :( tai sitten se ei vaan pelästynyt enää sitä samalla aikaa.. ensimmäisel kerral oli niin unessa että.. :) mut pääasia että kuulee edes jotenki..

    Äänestä

  • aloittjaa kirjoitti:

    juu kuulokin katsottiin mutta ei semmoisella laitteella kun se oli rikki :( ja tolla pikkusella oli niin paljon syntyessään kaikkee moskaa korvissa että sanottiin että ei saatakkaan vielä reakoida niin hyvin ku joskus myöhemmin mutta oikean korvan kohdalla reagoi torvee mut vasemman ei :( tai sitten se ei vaan pelästynyt enää sitä samalla aikaa.. ensimmäisel kerral oli niin unessa että.. :) mut pääasia että kuulee edes jotenki..

    ...itsekkin pikkusen kuulon reagointia helistämällä jotain toisen korvan lähettyvillä jne. Kääntyessään kolinan suuntaan on kuulo ok. Toki riippuu, että kuinka pieni vaavi sulla on kyseessä? Mein tytsyllä oli kuulo kunnossa, mutta neuvolassa sitä ei vaan kiinnostanut reagoida tädin helistimiin juuri sillä hetkellä, kun häntä kiinnosti joku muu :). Että silleenkin voi käydä. ;)

    Kysyn nyt vielä, kun jäi vaivaamaan sun huolesi, että onko sulla varsinaisesti syytä epäillä jonkin asian johdosta vaavisi terveyttä, vai onko nyt kyseessä tuoreen äidin huoli? :)

    Voimia sinulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs.. :( kirjoitti:

hei!
Anteeksi tyhmä kysymykseni mutta huomataanko lapsen vammaisuus ja down oireyhtymä sairaalassa syntyessään kun lastenlääkäri tarkastaa vauvan ennen kotiinlähtöä? entäs näkö kun hän katsoin semmoisella valolla niin varmaankin että onko sokea vai näkeekö? mutta mietittyttää nytten asiat... tyttöni on aivan ihana mutta en kestäisi jos sille tapahtuisi jotain.. :'(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu