Tietääkö kukaan, et mikä on tälläinen portti kuin RS 232...? Onko koneissa vakiona yleensä, vai tuleeko ostaa jokin lisä kortti, jotta ton portin saisi...?
Mistä sen kortin sais ostettu ja minkäniminen ja minkä hintainen...?
Mistä sen kortin sais ostettu ja minkäniminen ja minkä hintainen...?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyseessä on eräs vanhimmista ja yleisimmistä tietokoneen liitäntäporteista eli ns. sarjaliitäntä. Ennen vanhaan mm. hiiret kytkettiin juuri tuohon sarjaliitäntään ennen kuin tulivat nykyiset PS/2- ja usb-liitännät. Joistain uusimmista kannettavista kuulemma sarjaliitäntä olisi jätetty jo antiikkisena pois?
Fyysisesti kyseessä on kaksirivinen ja 9-pinninen liitin, toisessa rivissä 5 pinniä vierekkäin, toisessa neljä. Koneessa oleva liitin yleensä uros, johdon pää naaras.
Oikeasti ja alunperin liitin on/oli DB-25, joskin nykyään käytetään enemmän (PC:ssä) DB-9:ää, vs ITU-T V.24 ja V.28.
DTE-laitteissa (mm PC) liitin yleensä uros ja DCE-laitteissa (mm modeemi) liitin naaras.
RS-232-porttiin kytketään mm. ulkoisia modeemeita, sensorituloja, ulkoisten laitteiden ohjauksia yms.
Uusimmissakin koneissa on tuo RS232-portti, ainakin yksi kpl. Kuten edellinen nimimerkki oli kertonut "eksoottinen sarjaportti".
Mihinkä sinä sitä tarvitset?
Yksi käyttö, minkä minä tiedän on: Kytkimien konffaus kannettavalla juuri tuon portin kautta. Kannettavassa tietty kuten kytkimessäkin RS232 -portti.
Esim. kännyköiden liitosjohdot on vieläkin saatavana RS232:na usb:n ohella. Esim. Sony Ericssonin usb-johdon ajurit toimivat joissain kokoonpanoissa sen verran epävarmasti, että esim. gprs-modeemiyhteyden saa vaivattomammin toimimaan RS232-johdolla.
niin olikin. Hyvä muistutus, en vain ole pahemmin kännyjen liitäntöjä tutkia.