Katselin Karpon lauantaisesta ohjelmasta laittomasta vartioiti toiminnasta. Jutun ydin oli siinä, että nykylain sovellutuksen mukaan vartiontitoimintaa saa vain harjoittaa yhtiömuodossa oleva yritys, ei siis mikään yleishyödyllinen yhdistys.
Poliisi erämiehet ry. on ilmoittanut itsensä yleishyödylliseksi yhdistykseksi.Yhdistys on harratanut vationtitoiminta Espoon -ja Vihdin alueilla vuokraamillaan metsästysalueilla.
Haltuuni saamien vuorasopimuksissa mainiaaan vuokran maksettaavan valvomalla laitonta metsästystä, kalastusta,tulentekoa ynnä muuta laittomttta. Onka tämä laitonta vartiontia vai veronkiertoa.
Aikaisemmin kymmenisen vuotta tein tästä rikosilmoituksen, mutta kuten saatattekin varmaan arvata sitä ei otettu edes tutkittavaksi.
Olisikohan nyt aika tarkastella tarkemmin näitä poliisi yhdistysten vartioiti sopimksia.
Jos jotkut tietävät ko toiminnoista, voisimme jälleen saattaa asian esille julkisesti. Trans parency Finland ei varmaan halua puuttua asiaan onhan siellä entinen syyttäjä johtajana.
Poliisi erämiehet ry. on ilmoittanut itsensä yleishyödylliseksi yhdistykseksi.Yhdistys on harratanut vationtitoiminta Espoon -ja Vihdin alueilla vuokraamillaan metsästysalueilla.
Haltuuni saamien vuorasopimuksissa mainiaaan vuokran maksettaavan valvomalla laitonta metsästystä, kalastusta,tulentekoa ynnä muuta laittomttta. Onka tämä laitonta vartiontia vai veronkiertoa.
Aikaisemmin kymmenisen vuotta tein tästä rikosilmoituksen, mutta kuten saatattekin varmaan arvata sitä ei otettu edes tutkittavaksi.
Olisikohan nyt aika tarkastella tarkemmin näitä poliisi yhdistysten vartioiti sopimksia.
Jos jotkut tietävät ko toiminnoista, voisimme jälleen saattaa asian esille julkisesti. Trans parency Finland ei varmaan halua puuttua asiaan onhan siellä entinen syyttäjä johtajana.
Vastaukset 13
Vanhimmat
onneksi meillä on Karpo, tuo väsymätön oikeudenmukaisuuden puolustaja pienen ihmisen asialla.
ilman erillistä sopimustakin: maanomistajan,metsästysluvanhaltijan tai alueen metsäsätysseuran normaali toimiin, joten turhasta mussutat, laitonta metsästystä, kalastusta,tulentekoa ynnä muuta laittonta toimintaa maa-alueella, joka ei kuulu ns. jokamiehen oikeuteen.
Sukulaisiltani saamani tiedon mukaan metsästysoikeus on vuokrattu poliiseille sen takia, että poliisit suojelisivat maanvuokraajien omaisuutta mm. kiinteistöjä. Metsästästysoikeus eikä jokamiehenoikeus ole voimassa asuintaloissa ja niiden pihaalueilla eikä 150 m etäisyydellä taloista.
Ja suojelun hinta maksetaan metsästysoikeutena. Esim. paljonko olisi 25 hirven kaato oikeuden hinta kaupallisesti laskettuna.
Eli kyseessä voi myös olla lahjus, eli mahdollinen rikos on tapahtunut silloin kun vuokrasopimus on tehty.
Esim. jos olen varastanut polkupyörän (rikos tapahtuu ottaessani laittomasti pyörän haltuuni)
Tietysti suojelen pyörääni muilta varkailta.
Jos Ilkan laintuntemus on tätä luokkaa, niin ei mikään ihme, ettei vuosikymmeniä kestänyt valitusten, kanteluitten ja rikosilmoitusten suma ole edennyt.
Uudenmaan lääninhallituksen poliisiosasto joutui Poliisi-Erämiehistä tehdyn kantelun vuoksi selvittelemään tätä 1980-luvun lopulla. Tietenkään LH ei löytänyt lahjusta, mutta jouutui myöntämään monia epämääräisyyksiä.
Poliisi-Erämiehet olivat vuokranneet metsästysoikeuden, joka on sinänsä aivan normaalia. Epänormaalia oli, että maanomistajien pyynnöstä vuokralaiset yrittivät myös häätää retkeilijöitä alueelta. Tähän ei poliiseilla eikä maanomistajilla ollut mitään oikeutta.
Kun yksityinen antaa virkamiehelle edun (vuokraoikeuden) josta vastineeksi tämä toimii vastoin virkavelvollisuuksiaan, eräitä hyödyttääkseen ja eräitä vahingoittaakseen, kyseessä on virka-aseman väärinkäyttö tai lahjuksen ottaminen (ja antaminen).
Kiinteistöjen suojelulla ei ollut tässä mitään osuutta.
Lisäksi korjaan Ilkka2:n väitettä 150 m "suoja-alueesta" kiinteistön ympärillä, jolla jokamiehenoikeudet eivät päitisi. Tämä ei pidä paikkaansa. Tällaista rajoitusta ei ole.
Jokamiehenoikeuden ulkopuolelle jää haja-asutusalueilla vain pihapiiri, joka aniharvoin on 150 m suuntansa (samoin kuin viljelyksessä olevat pellot).
Ihan piha-aidan taakse ei ole soveliasta telttaa
pystyttää, mutta muuten sopiva etäisyys riippuu paljon paikallisista oloista.
Olisiko 150 m raja tullut metsästyslaista? Se nimittäin kieltää ampumasta ilman lupaa 150 m lä'hempänä asuttua rakennusta.
Jaahah, jos sinua viisaammat ovat asian tutkineet, eikä rikosta ole todettu, niin ei kait ole enää muuta vaihtoehtoa, kuin Karpo. Siellähän ne muutkin asiat ovat selvinneet, kun medialla Suomessa on aina se viimeinen sana.
liki mahdotonta. Tällaisten rikosten tutkinta estetään 99 % varmuudella.
Lukutaitoinen olisi huomannut jo edellisestä viestistä, ettei kantelu silti mennyt hukkaan: se nimenomaan toi esille väärinkäytöksi, idiootille joudutaan aina vääntämään asia rautalangasta.
Etelä-Suomen LH:n tekemä selvitys käräytti Poliisi-Erämiehet siitä, että nämä esiintyvät metsässä poliiseina, vaikka ovat liikkeelle yksityisen henkilön toimeksiannosta. LH toetsi, ettei heillä ole tähän oikeutta.
Kyllä minäkin tuon Etelä-Suomen LH:n tekemän selvityksen olen lukenut ja aika tarkkaankin.
LH kyllä moitiskeli selvityksessään Poliisi-Erämiesten toimia, mutta totesi, ettei kuitenkaan rikosta ole tapahtunut, ei edes sitä lahjontaa.
Tämäkös idioottia kismittää vieläkin, vaikka selvityksestä on kulunut jo muutama vuosi.
käyttäneet poliisiasemaansa hyväkseen. Retkeilijöille on esitelty virkamerkkiä ja sillä perusteltu oikeutta häätää retkeilijöitä alueilta.
Poliisi-Erämiesten innokkaat jäsenet eivät ole tyytyneet puuttumaan tapauksiin joiden voidaan väittää olevan luvattomia, kuten tulen tekoon. He ovat pyrkineet häätämään retkeilijöitä erityisesti tiettyjen maanomistajien mailta ja tässä "työssään" yrittäneet estäää muun muassa yöpymisen.
Aikoinaan tätä oli hankala todistaa, koska kynnys aloittaa poliisin virkarikoksen tutkinta on vuoren korkuinen. Poliisit myös tutkinnassa valehtelivat sumeilematta ja ketäpäs poliisit uskovat, elleivät toista poliisia.
Nykyään tilanne on toinen, sillä käytännössä jokaisella on mukanaan matkapuhelin. Jos poliisi-erämiehet tulevat esittämään mitä tahansa, niin ei muuta kuin soittaa poliisin hälytysnumeroon, alkaa ladella roikaleiden tuntomerkkejä ja samalla vaatia poliisipartio paikalle hoitamaan metsärosvot pois.
Kynnys aloittaa poliisin virkarikosten tutkinta..
En ole kyllä tiennytkään, että Poliisi-Erämiehet
ovat virantoimituksessa Saarijärven metsiä samoillessaan. Luulin, että onhan poliisillakin nyt jonkinlaista vapaa-aikaa, mutta ei näköjään.
Poliisi-Erämiesten jäsenten esiintyminen poliiseina häiritessään retkeilijöitä on rikos.
teitä on kaksi muka tietävää, eli ihan karpoja!
Ilkan idoli on Karpo.