Onko järkeä tarjota -40% pyyntihinnasta?

Hinku omaan Asuntoon olisi nyt kova. Onko järkeä tarjota -40% pyyntihinnasta koska enenmpään meillä ei ole nyt varaa.
121862
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

...mitään järkeä. Tarjotahan saa, mut ei välittäjä noteeraa sellaista tarjousta.En tiedä mistä olette ostamassa ja minkä hintaista asuntoa, mutta tinkivara täällä päin on max 5% vaikka kauppa onkin hidastunut, niin hinnat eivät juurikaan laske.

Äänestä

-65464%

Eriasia on meneekö tarjous läpi. BBUBUUAHAHHAA

Äänestä
  • Älä tässä tilanteessa missään nimessä tarjoa pyyntihintaa, äläkä edes -5% mikä tuossa ylempänä tuli. Haistele välittäjältä mikä voisi olla sopiva tarjous ja ota siitä vielä pari napsua pois.

    Rohkeaa tarjousta kehiin vaan, voit tehdä hyvät kaupat. Kannattaa vielä muistaa että jos asunto on ollut myynnissä vasta kuukauden niin välttämättä kova tarjous ei mene läpi mutta pidempään myynnissä olleet asunnot on ne joihin kannattaa iskeä!

    Äänestä

  • Palikka kirjoitti:

    Älä tässä tilanteessa missään nimessä tarjoa pyyntihintaa, äläkä edes -5% mikä tuossa ylempänä tuli. Haistele välittäjältä mikä voisi olla sopiva tarjous ja ota siitä vielä pari napsua pois.

    Rohkeaa tarjousta kehiin vaan, voit tehdä hyvät kaupat. Kannattaa vielä muistaa että jos asunto on ollut myynnissä vasta kuukauden niin välttämättä kova tarjous ei mene läpi mutta pidempään myynnissä olleet asunnot on ne joihin kannattaa iskeä!

    Moi,
    ei nykyisiä pyyntejä aina kannata suoraan maksaa. Meillä toteutui kauppa -17 % alennuksella. Ensimmäisen kerran kun tarjottiin tätä hintaa välittäjä nauroi päin naamaa, että älkää nyt ihan leikiksi pistäkö. Meni pari viikkoa ja tarjottiin samaa hintaa, niin silloin hän vei sen jo myyjälle ja seuraavan päivänä tehtiin sitten kaupat. Muutama kauppa meni sivu suun, kun pelattiin riskillä näissä tarjouksissa, aina löytyi joku joka tarjosi enemmän, mutta nyt ollaan onnellisia oman kodin omistajia.

    Äänestä

ennemmin -70%, SILLÄ SE ON TODELLINEN HINTATASO N.Y.T.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Kaverini tarjosi -44% ja viikon pähkäilyn jälkeen kaupat tehtiin.

Äänestä
  • vanha erkkikään

    Äänestä

..noi -44% paikkaansa. Tarjoa se -40% ja tule sit kertomaan tänne että miten kävi.

Äänestä

Äskettäin markkinoille tulleesta asunnosta en lähtisi tarjoamaan. Jos on tullut yli puoli vuotta sitten jo myyntiin ja hintapyyntö näyttää muihin vastaaviin tarjolla oleviin nähden kovin rankalta, niin sitten voi omalla vastuulla kokeilla.

Äänestä

ja hintapyyntö niin pielessä, ei kannata, eihän sellaista kiertopalkintoa kukaan halua.

Äänestä

Kaikkein tärkein sääntö numero 1:

ÄLÄ OSTA TALOA, JOS SE ON SINULLE
LIIAN KALLIS!

Jos enempään ei ole varaa, niin kokeile
tarjota se -40%. Ole realistinen oman
maksukykysi suhteen. Mieluummin vaikka vähän
aliarvioit, kuin yliarvioit maksukykysi.
Älä tee itsellesi hirttosilmukkaa. Velka
on iso juttu, joten mieti tarkoin.

Äänestä

Meillä ei tainnut mennä läpi edes -13%, eikä edes ollut helsingissä. Joku oli tarjonnut n. -5% (ellei välittäjä huijannut ja soita huomenna, että tämä tarjous on peruttu). Voihans itä yrittää ja saakin, mutta todennäköisesti ei mene läpi. Tarjoukset kai sen mukaan, minkä arvoiseksi asunnon näkee? Med emme korottaneet tarjousta, vaikka välittäjä antoikin hiukan tietoa toisen tarjouksen summasta, koska meistä asunto ei ollut sen arvoinen. Toisita asunnoista olemme taas olleet valmiita tarjoamaan enemmän, kuin todellinen arvo on ehkä ollut (ja näin on käynytkin mutamaan otteseen, kun olemme jääneet pähkäilemään, hintaa on tarkistettu alaspäin ja alle sen mitä olemme ajatelleet tarjoavamme).

Kannattaa ehkä tarkistaa kämpän kriteereitä tai jäädä odottamaan parempaa taloudellista tilannetta. Itse etsimme jakuvasti alle maksimi määrän hintaista asuntoa, paljon alle sen, koska tällöin asunto tulee maksettua nopeammin ja jää varaa yllättävillekkin käänteille. Masimimäärän olemme valmiita maksamaan ainoastaan ja vain todella poikkeuksellisista kohteista ja nitäkään ei paljoa ole. Jos emme asuntoa löydä, niin kyse on piheydemme ja liiallisten tavoitteidemme, jos löydämme, niin hyvä niin. Etsintä jatkuu siihen asti ja talous paranee...meillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minnnuli kirjoitti:

Hinku omaan Asuntoon olisi nyt kova. Onko järkeä tarjota -40% pyyntihinnasta koska enenmpään meillä ei ole nyt varaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu