Miksi poliisi ei toiminut aiemmin Heikinlaaksossa. Minusta ei ole oikein, että taajama-alueella saa ampua kiväärikaliiberin aseella yli 100 laukausta. Luodin kantomatkat helposti kilometrin luokkaa.. Miettikää miten paljon ihmisiä on ympärillänne kun piirrätte 1 kilometrin säteellä ympyrän talonne ympärille.
Poliisin olisi pitänyt toimia aiemmin.
Poliisin olisi pitänyt toimia aiemmin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miten vain aina väärinpäin. Jos riehuja olisi tiputettu kuin orava, silloin olisi aikamoinen kuoro huutamassa teloittamisesta...
ollut ampuja joka vaaransi. Olisiko hänet pitänyt heti ampua muiden kustannuksella?
eiköhän nuo tilanteet ole aika kinkkisiä. mies vamasti katuu mutta se on myöhäistä. meni ammatti, työ, ehkäpä vaimokin ja todennnäköisesti joutuu muuttamaan koko alueelta pois asumasta jne.
kuten vanha sanonta kuuluu "viina on viisasten juoma". tämän kun moni iskostaisi kalloonsa säästyisi paljon ihmishenkiä!
Pösilö taas kirjoittelee. Kun pösilö katsee vain elokuvia, missä kaikki toimii ajatuksen voimasta, niin käytännön elämässä niin ei tapahdu.
Pösilön mukaan Heikinlaakso olisi pitänyt tyhjentää asukkaistaa jollain taikasanalla. Ja katso, koko alue olisi tyhjä.
Hommahan kävi kuin tanssi.
Heikkien heikki asiantuntija....................
Aika hankalaa kun poliisi ei tiennyt, onko samassa huoneistossa/talossa muita asukkaita. Jos karhukopla ois tehny rynnäkön viel silloi ku se naine oli siel nii se oisi saattanu ampua sen naisen.
Ei poliiseja ole palkattu maalitauluiksi.
Itsehän menevät maalitauluksi. Olisivat vaan asettuneet riviin ja ottaneet vastaan, mitä on tulossa.
En ymmärrä moista piiritystä. Eikohän tuonkin tilanteen olisi voinut hoitaa pienemmällä porukalla rauhallisesti. Olettaisin, että massiivinen piiritys vain provosoi ampumaan niin paljon kuin ehtii ja paukkuja riittää. Eläinkin toimii hyökkää tai pakene periaatteella uhkaavassa tilanteessa. Poliisikoulun psykologian opinnot taitavat olla puutteellisia.
Poliisin tai Supon tiedustelu taisi pettää pahasti. Kyllähän tällainen olisi pitänyt olla poliisin tiedossa jo viikkoa aikaisemmin, jolloin Heikinlaakson tyhjentämiseen olisi ollut riittävästi aikaa.
ei asiassa paljon paina.
mennään luotisateeseen toisen tulittaessa ilman että ei itse kuolla.....ainakaan minä en menisi
Ainakin ne armeijan aseet mitä esim. viimeksi näin läpäisi tehokkaasti luotiliivit ja päätähän luotiliivi ei suojaa....emmä menisi turhaan itseäni työnpuolesta luotisateeseen tapattamaan, siitä ei olisi mitään hyötyä kenellekään.
Kirjoituksesta ymmärtää että poliisi ampui 100 laukausta! Se oli se kännissä sekoileva kusipää joka siellä ampui!