Päihdeseuranta

Jäin kiinni rattijuopumuksesta (0,33 mg) ja minut
määrättiin päihdeseurantaan. Ratista on kohta jo 3 kk. Aloitin päihdeseurannan viime viikolla oli
lääkärintapaaminen ja lähete verikokeisiin. Lääkäri sanoi, että seuranta kestää puoli vuotta. Tarkoittaako tämä sitä, että asiaaní käsitellään vasta senjälkeen kun seuranta loppuu. Onko kellään kokemusta seurannasta, haluaisin kuulla kokemuksia.

TV:Lissu
4963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

oikeuskäsittely ovat aivan eri asioita. Seurannan määrää poliisi ajokorttiviranomaisena. Varsinainen rattijuopumusjuttu eteneen siten, että ensin poliisi tekee esitutkinnan, sitten syyttäjä syyteharkinnan ja nostaa syytteen, jonka käsittelee käräjäoikeus (joko pääkäsittelyssä tai kirjallisessa menettelyssä). Sinulle annetaan kyllä tiedoksi haaste ja siinä tulee mukana ohjeita, joihin sinun tulee tutustua huolellisesti. Käräjäoikeus päättää, kuinka pitkä ajokieltosi on. Kun ajokielto on päättynyt, ajokorttiviranomainen eli poliisi antaa kortin sinulle takaisin, jos heillä ei ole mitään muuta syytä pitää sitä pois. Eli ovat ilmeisesti asettaneet seurannan ajo-oikeuden saamisen edellytykseksi.

Äänestä

Ekasta tavallisesta ratista joutuu päihdeseurantaan
oliko eka?

Äänestä

Eli homma on niin että jos poliisi on määrännyt sinut seurantaan et voi ennen kun viet seuranta-ajalta hyväksyttävän lääkärintodistuksen saada ajokorttiasi takaisin!!!!Ja mulla on samanlainen juttu,tosin vaan kun kävin uusimassa ajokorttia niin siittä puolivutta eteenpäin vietiin kortti ja seuranta laitettiin täytäntöön!

Äänestä
  • Ja ensimmäisestä ratista on minullakin kyse,ratista aikaa kohta 3vuotta...mukavia yllätyksiä tällaiset..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lissu kirjoitti:

Jäin kiinni rattijuopumuksesta (0,33 mg) ja minut
määrättiin päihdeseurantaan. Ratista on kohta jo 3 kk. Aloitin päihdeseurannan viime viikolla oli
lääkärintapaaminen ja lähete verikokeisiin. Lääkäri sanoi, että seuranta kestää puoli vuotta. Tarkoittaako tämä sitä, että asiaaní käsitellään vasta senjälkeen kun seuranta loppuu. Onko kellään kokemusta seurannasta, haluaisin kuulla kokemuksia.

TV:Lissu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu