joka tuhoaa aseharrastajien mahdollisuudet harrastaa lajejaan...
http://iltasanomat.fi/uutiset/sahkeet/Poliisin luodit lopettivat ammuskelun Helsingiss%E4/1334955
Heppu on ilmeisesti asekeräilijä,paskempi juttu!Ja poliisi kylvää mediaan taas termiä "järeä" joka jaksaa ärsyttää suunnattomasti(ei tässä jutussa vaan esim.Etelä-Saimaassa olleessa jutussa)
Tässä taas yksi kusipää
7
2281
Vastaukset
- tapaus oli
selkeä aseharrastajan, siis konetuliaseiden kanssa hääräävän tyypin profilointi. Varmasti aiheutti viranomaisten herkistymistä asekeräilyyn harrastuksena.
- mikä juoppo
Näin raittiina aseharrastajana olen sitä mieltä, ettei tätäkään olisi tapahtunut mikäli kyseinen herra ei olisi ollut kännissä. Se on tuo alkoholinkäyttö(ja moni muu asia) monissa Suomalaisissa vikana. Kyllä noita aselakeja voisi silti löysätä paljonkin, että tuollainen aines poistaisi toisensa ja itsensä vapaaehtoisesti yhteiskunnasta. Sillä totuushan on, että rehelliset kansalaiset joilla on elämä kunnossa ei siitä mitään kärsisi.
- Poliisimestari Sisu
Olen täysin aseettomana ihmisenä sitä mieltä, ettei tälläistä olisi todellakaan päässyt tapahtumaan jos tälläiset täysin turhat "harrastukset" (siis aseiden keräily) kielleittäisiin kokonaan!
- GRIZZLY
Poliisimestari Sisu kirjoitti:
Olen täysin aseettomana ihmisenä sitä mieltä, ettei tälläistä olisi todellakaan päässyt tapahtumaan jos tälläiset täysin turhat "harrastukset" (siis aseiden keräily) kielleittäisiin kokonaan!
Poliisimestari sisu vois vihdoinkin aikuistua, jotta ymmärtäisi jottei aseiden täys kielto muuttaisi yhtään mitään..........
- tiedotti asiallisesti
Se on Helsingin Sanomat & Iltasanomat joille kaikki pienoiskivääriä isompi on järeä ja pienoiskiväärikin, mikäli uutiseen ei saada muutoin riittävästi asevastaisuutta. Nyttemmin on ilmoitettu, etta kaveri ei ollut asekeräilijä lain tarkoittamassa mielessä.
- polliisin ystävä
Kuka ketale se män aekanaan asseet keksimmään. Jos mualimaan ei oes aenuttakkaan asetta mänty tekemään olis aenannii kakssattoo milijoonoo ihmistä selvinnä hengissä eikä niitä oes ammuttu. Ja niitäe oes tapettu vuan keihäällä, miekalla , vesureilla ja muilla työkalulla niin miärä oes noen noppeesti arvioejen kolomisenkymmentä seihtemän miljoonoo.
Eli kuka se män asseet keksimmään. - Vihavaene
polliisin ystävä kirjoitti:
Kuka ketale se män aekanaan asseet keksimmään. Jos mualimaan ei oes aenuttakkaan asetta mänty tekemään olis aenannii kakssattoo milijoonoo ihmistä selvinnä hengissä eikä niitä oes ammuttu. Ja niitäe oes tapettu vuan keihäällä, miekalla , vesureilla ja muilla työkalulla niin miärä oes noen noppeesti arvioejen kolomisenkymmentä seihtemän miljoonoo.
Eli kuka se män asseet keksimmään.Minnäe oon aena tykännä kiinalaesista ku keksivät ruutiasseet. Asseet onnii hyvä harrastus ja ajan- sekä vähä muunki tappamisvälineetä. Muute, keehäällä, miekoella sun muillakii asseella tappaminen on kumminnii epäsiistiä ja hirveesti enemmä aekoo vievee
puuhoo. Jäes sotilaella ruokatunnit ja tupakkataaot tosi vähhii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892548Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2011622- 1161560
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411431Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641182Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻73953- 56949
- 45837
- 63829
- 61815