Olen mielestäni nähnyt jossain linkin mukaisen laikan myynnissä huomattavasti edullisemmin. Ei tullut sillon ostettua ku ei ollu tarvetta nyt ois. Löytyy linkin loppuosasta Ville-Vuolulaikka nimellä hintaa 270e pk yht.n.300e (tuo on mielestäni riistoa 1 nola pois lopusta ois tuolle oikeahinta):
http://www.oppisop.com/seppa.htm
Hirren kuorimalaika
13
6592
Vastaukset
- Autotallista haaveileva
kanssasi olen, kertokaa ihmeessä jos jostain sais isoon 230mm rälläkkään kuorimalaikan tai paras ois jos saisin sen Stiiliini! mutta paljon edullisemmin !
- Anonyymi
Onko löytynyt sitä 230 laikkaa
- ruotsista löyty
höylää,jyrsii ja kuorii!! kyseinen laite asennetaan moottorisahaan, luulis ainakin voiman riitävän??Laite löytyy osoitteesta WWW.lakssagen.se
- LS
Onko kellään kokemusta tälläisesta? Näyttää pystyvän hieman muuhunkin kuin pelkkään kuorintaan. :D
- Tietoa
LS kirjoitti:
Onko kellään kokemusta tälläisesta? Näyttää pystyvän hieman muuhunkin kuin pelkkään kuorintaan. :D
Kokemusta ko. laikasta ja on hyvä. Löytyy esim. Hirsiperinnekeskus, www.hirspek.fi ja löytyy kaikki mitä hirsitöissä tarvitaan.
- pelkkahirsi
Itseltä olisi jäänyt kyllä kehikko tekemättä jos en olisi tuota
hankkinut koska kuivat oksat ottaa aika äkkiä miehestä ja kuorima raudasta parhaan terän pois :)
lisäksi kierouden ja pattien poisto on nopeaa joten laikka kyllä lunastaa suolaisen hintansa.
Tuo rälläkkä laikka on muuten mielestäni parempi kuin moottorisaha versio eli kalle se on
kevyempi ja muutenkin mukavampi kun on vähemmän liikkuvia massoja. - pelkkahirsi
itsellä ei ole kokemusta tuosta ruotsalaisesta mutta näyttäisi siltä , että jos laikka on pieni ja pyörii noin
päin se kiipeilee myhkyjä pitkin eikä oikaise niitä ehkä niin helposti kuin vuoluville/kalle joka
ottaa aina korkeimmasta kohtaa pois. Suoraan on helppo piirtää ja piirtohan on tärkein juttu
koko hirsityössä mutta minulla ei ole tosiaan kokemusta ruotsalaisten laitteesta joten
ajatus perustuu tuohon videoon ja omaan järkeilyyn.- Tietoa
Kuorintalaikan halkaisija on 220 mm, joten kyllä sillä onnistuu oksakyhmyjen ym. pienempien "pattien" oikaisu, tarv. hirren muotoilu varsin hyvin. Kuorittaessa tehdään riittävän pitkiä liikkeitä, sen mitä paikaltaan hyvin ylettyy, jolloin saa tasaisemman jäljen. Kun laikkaa käyttää niin että terä leikkaa hirren pituus suunnassa, eikä poikkipäin, ei tule "sirkkelin jälkeä". 30 €:n rälläkkään en laittaisi vaan hyvin käteenkäypään koneeseen, teho vaatimus väh. 1800W. Terän sääätö vaikuttaa myös jälkeen, ei liikaa ottavaksi.
- ymmärtämätön
laikka on suora ainakin kuvissa.onko terät asetettava vinoon ettei jää terän nurkasta jälkiä kuorittuun pintaan.asiaa ymmärtämätön.
- Anonyymi
Oli aika tämänkin 13- vuotta vanhan aloituksen nostolla palstaa aktivoida
- Anonyymi
Ei kun uutta linkkiä kehiin
https://www.engravingtime.net/collections/car/products/wood-carving-disc - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kun uutta linkkiä kehiin
https://www.engravingtime.net/collections/car/products/wood-carving-disc
- Anonyymi
https://www.uittokalusto.fi/star-m-woodcarver-veistolaikka-e4087.html
Tuollakin saa sormet poikki...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka953032GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431147- 831122
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja511015Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!31974- 67858
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53837
- 44822
- 71770