Mitä astiasarjaa

olette keränneet

Eli mitä astiasarjaa olette keränneet/ajatelleet kerätä arkiastiasarjaksi häälahjojen ym. muodossa? Etenkin kiinnostaa lähimmän viiden vuoden aikana astiasarjansa hankkineet/hankkimassa olevat.

7

1832

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Pinkkinä :o)

    • se käy myös juhlalisempaan ...

      kivitavara on aina kivitavaraa. kaikki kestää konepesun ja uunin.

      Sitten toinen arki-astiasto on kermasaven oliivi, ne sointuu myös ompun kanssa yhteen. Juhla astastoina meillä villeroyn French garden, sitä ei enää valmisteta sekä new wave, joka suht uus sarja. Arabian teemaa on aamiais kippoin aja kuppeina.

    • veitikka1

      on aamu-/ilta-/päiväpala kuppeina lautasina Iittalan pinkki Origo. Sit sunnuntai/vieraskuppeina Arabian valkoinen paratiisi (ei enään valmisteta), ruokalautasina samaa sarjaa valkoista teemaa (passaavat yksiin lautasten osalta, paratiisia kun ei enään saanut, piti ottaa lisäksi teemaa). Jälkkärikuppeina on Iittalan kirkasta Vernaa, juomalaseina kirkas kartio. Sit juhla-astiastona on Villeroy&Bochin Ivoire.

      Näistä lahjaksi pyysimme Origoa, Teemaa ja Vernaa. Muut on hankittu itse.

      • vaimoke

        Me toivottiin Pentikin vaniljaa ja saatiinkin lähes kaikki mitä halusimme. Todella tyylikäs astiasto ja käy kaikkien värien kanssa.


      • här
        vaimoke kirjoitti:

        Me toivottiin Pentikin vaniljaa ja saatiinkin lähes kaikki mitä halusimme. Todella tyylikäs astiasto ja käy kaikkien värien kanssa.

        Meille myös Pentikin Vaniljaa ja laseiksi Villeroy & Bochin Retro Country. Sitten arkeen Arabian Teemaa valkoisena höystettynä Muumeilla. Arkiastiat ostettu itse.


    • Anni

      Valkoinen käy kaiken kanssa, jos on väristä epävarma.

    • Aino..........................

      sopii väriensä puolesta kattaukseen jouluna ja juhannuksena! Olen tykännyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1280
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      632
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      508
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe