Lähinnä lämpötilan vaihdoksissa, kuten takan lämmittämisen yhteydessä kun lämmintä ilmaa nousee ylös, kattopaneloinnista kuuluu ajoittain paukauksia. Onko tuo ohimenevää vai napsuuko aina? Ei sinällään häiritse mutta kiinnostaa kuitenkin.
Vastaukset 10
- M.D.
Itse maalasimme vanhat mäntypaneelikatot valkoisiksi Tikkurilan Tixomatilla, jota tulee siis hyvin peittääkseen aikamoinen kerros. Nyt aina pakkasten lauhtuessa (?) paukkuu oikein tosissaan... Itse asiassa saumat ovat haljenneet joka 3. - 5. paneelin välein ja raoista paistaa rumasti mänty. Parissa katossa paneeli on jopa mennyt halki keskeltä ennenmmin kuin antanut saumasta periksi. Eipä se varmaan jatkossa enää pauku kun katto on itselleen tehnyt liikkumasaumat... Kesällä luulisi taas turpoavan ja saumojen menevät umpeen tai ainakin kaventuvan.
- valkolakattua
Paneelit olivat valmiiksi lakattuja ennen asennusta. Ilmeisesti liian tiukat nuo ponttiliitokset kun tuolla tavalla panttaa. Näyttääpä olevan pari paneelia halki myös meillä. No natiskoon paneelit aikansa, eikai niille mitään voi tehdäkään.
- niitä paukuttelee
Ne paukkuu, kun kosteana laittaa kattoon ja pahimmassa tapauksessa jopa halkeavatkin.
Raot ei mene enää umpeen, vaikka ilmankosteus kasvaisikin.
Kattopaneelit pitää purkaa muovipaketeista ja antaa niiden kuivua ennen asennusta lämpimässä ja kuivassa sisätilassa vähintään viikko, mieluummin kaksi.- on tapana
"elää"! paukkuu se meilläkin...
- siinä on
on tapana kirjoitti:
"elää"! paukkuu se meilläkin...
Ei sen paukkua pidä. Pantu märkänä kattoon ja sitten maalilla tartutettu toisiinsa niin tiukkaan ettei pääse elämään ilman halkeamista.
- ehkä ei
siinä on kirjoitti:
Ei sen paukkua pidä. Pantu märkänä kattoon ja sitten maalilla tartutettu toisiinsa niin tiukkaan ettei pääse elämään ilman halkeamista.
Ei märkänä laittaminen kattoa paukuta. Paukkuminen tulee siitä kun se maali liimaa laudat toisiinsa ja kutistuminen repii ne auki. Laudat pitää lakata tai maalata asennuksen jälkeen kun ne on asettuneet tai sitten ostaa hyvin kuivatettua puuta.
- sdfgsfg
Paketteja ei saa purkaa kosteuden tasaantumisen ajaksi, koska silloin laudat kuivuu propelleiksi.
- paukkuminen
loppua ennen, kuin vaihtaa kattomateriaalin. Itse nitinästä kärsinyt jo 8 vuotta. Oli muuten ensimmäinen ja viimeinen puukatto meikäläisen rakennuksissa. Tosin luulen, että katon piilonaulauksella pontista saattaa olla asian kanssa jotain tekemistä.
- ei pauku
Valkolakattu kuusipaneeli katossa eikä pauku eikä nitise. Epäilen minäkin, että paksu käsittelykerros rakentamisen jälkeen, voi paukkeen aiheuttaa panelien kuivuessa ja liikkuessa hiukan. Jos uuten paneelipakettia pitää kuivassa avattuna viikon, pari, on kaikki mutkilla kuin propellit, elleivät ole olleet lujan painon alla. Pari päivää sisätiloissa puoliksi aukaistuna paketti on ok.
- ole ei
Mitään ongelmaa ei puukatossa ole ollut 20vuoden aikana mitä olen puukattoisessa talossa asunut. Tosin onkin lautakatto eikä ole maalattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1021270Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️89769Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118541Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23487- 59473