Mitä tarkoittaa B-zafiran trippinapin takaa esiin tuleva:
1.7
003 03
3tkm huoltoon?
3kk huoltoon?
1.7kk huoltoon?
1.7tkm huoltoon?
jotain vikakoodia?
ihan huuhaata?
Zafira B huoltonäyttö
7
1931
Vastaukset
- zafiristi
paljonko autollasi on ajetu edellisen huollon jälkeen joten kun en tiedä tuota olettaisin niin että autosi huoltoon on matkaa vielä 3003km tai ajallisesti se on huollettava viimeistään 1.7:ttä. Vertaamalla edellisen huollon jälkeen kulunutta aikaa ja km määrää pystyy kyllä tuon näytön ymmärtämään.
- thomson
mulla vastaavat luvut on jotain 148,3 ja 14897. Emmä kyllä tajua mitä ne meinaa.. Mut turha on soitella pp-autoonkaan kun ei ne siellä tiedä yhtään mitään. :)
- ollenkaan
Eipä uudessa sahviirassa ole ehkä ollenkaan long life huoltonäyttöä trippimittarin takana. Mainitut lukemat ovat sen verran mystisiä. Nuo luvut eivät näytä tuosta minnekään muuttuvan. Eka luku voisi olla kuukausina aika siihen, milloin vuosihuoltoilmoitus näytölle tulee. Toisaalta sekin kai on ollut vakioluku. Huollon pitäis olla reilun parin kuukauden päästä, ei 1.7.07 kuten voisi päätellä. Kilometreja 30tkm huoltoon olisi vielä reilut 12000, eli ei tuo näyttö selviä. Ehkä on vain softan versionumero tai jokin muu canbus bittitieto. Tuskin sitä huoltokaan tietää :-)
Väliäkö tällä. Kun uudessa sahfiirassa huoltoväli on kiinteä yksi vuosi tai 30tkm, kumpi ensin täyttyy. Tuskin siinä mitään diagnostiikkaa käytetään enää nykyään, kun öljyt vaihdetaan yksinkertaisesti kerran vuodessa. Se voisi selittää, miksi mitään kilometreja seuraavaan huoltoon ei enää näytetä trippimittarissa. - zafiristi
ollenkaan kirjoitti:
Eipä uudessa sahviirassa ole ehkä ollenkaan long life huoltonäyttöä trippimittarin takana. Mainitut lukemat ovat sen verran mystisiä. Nuo luvut eivät näytä tuosta minnekään muuttuvan. Eka luku voisi olla kuukausina aika siihen, milloin vuosihuoltoilmoitus näytölle tulee. Toisaalta sekin kai on ollut vakioluku. Huollon pitäis olla reilun parin kuukauden päästä, ei 1.7.07 kuten voisi päätellä. Kilometreja 30tkm huoltoon olisi vielä reilut 12000, eli ei tuo näyttö selviä. Ehkä on vain softan versionumero tai jokin muu canbus bittitieto. Tuskin sitä huoltokaan tietää :-)
Väliäkö tällä. Kun uudessa sahfiirassa huoltoväli on kiinteä yksi vuosi tai 30tkm, kumpi ensin täyttyy. Tuskin siinä mitään diagnostiikkaa käytetään enää nykyään, kun öljyt vaihdetaan yksinkertaisesti kerran vuodessa. Se voisi selittää, miksi mitään kilometreja seuraavaan huoltoon ei enää näytetä trippimittarissa.tuossa B mallissakin huoltonäyttö mutta se kertoo huoltoon olevan matkan vasta ilmeisesti kun sitä on alle 1000km, näin kerrottiin Opel huollosta.
Omassa 2007 mallissa ei kyllä trippimittariin tule mitään vs näyttöä vaikka painelis miten, ei kyllä ole km:n mukaan edes ajankohtainenkaan. - Teemu.
zafiristi kirjoitti:
tuossa B mallissakin huoltonäyttö mutta se kertoo huoltoon olevan matkan vasta ilmeisesti kun sitä on alle 1000km, näin kerrottiin Opel huollosta.
Omassa 2007 mallissa ei kyllä trippimittariin tule mitään vs näyttöä vaikka painelis miten, ei kyllä ole km:n mukaan edes ajankohtainenkaan.Se tuhannen kilometrin muistutus (INSP 1000) tulee siihen näyttöön ihan itsestään startin yhteydessä, sitä ei tarvitse painella mistään esille.
Veikkaisin että Zafirassa ei saa näkyviin kilometrejä seuraavaan huoltoon, koska auto on ohjelmoitu kiinteille huoltoväleille. Omassa 2005 Astrassa kilometrit saa näkyviin, koska autossa on käytössä vaihtuva huoltoväli, max 2v/30tkm. - ZaF
Teemu. kirjoitti:
Se tuhannen kilometrin muistutus (INSP 1000) tulee siihen näyttöön ihan itsestään startin yhteydessä, sitä ei tarvitse painella mistään esille.
Veikkaisin että Zafirassa ei saa näkyviin kilometrejä seuraavaan huoltoon, koska auto on ohjelmoitu kiinteille huoltoväleille. Omassa 2005 Astrassa kilometrit saa näkyviin, koska autossa on käytössä vaihtuva huoltoväli, max 2v/30tkm.Mulla toimii kyseinen asia seuraavasti. Laita virta-avain paikoilleen, paina pitkään tripin nollauspainiketta -- näytti tässä tapauksessa insp 13000. Eli selkeesti, 13000km seuraavaan huoltoon.
- eipä ollenkaan
ZaF kirjoitti:
Mulla toimii kyseinen asia seuraavasti. Laita virta-avain paikoilleen, paina pitkään tripin nollauspainiketta -- näytti tässä tapauksessa insp 13000. Eli selkeesti, 13000km seuraavaan huoltoon.
"Mulla toimii kyseinen asia seuraavasti. Laita virta-avain paikoilleen, paina pitkään tripin nollauspainiketta..."
Eipä toimi noin. Ei tapahdu mitään. Virrat päällä tai moottori käynnissä kun painaa pitkään, tulee numeroita 1.7 03 003. Tuo varmaan joku muu luku eikä huoltotietoa ole enää ollenkaan Zafiroissa vaan kiinteä huoltoväli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169