Olen ostamassa Ikeasta Heimdal-sängyn runkoa. Mitä muuta minun tarvitsee ostaa että saan itselleni ns. "valmiin sängyn", olen ihan ymmälläni. On runkopatjaa, patjakehikkoa, sälepohjaa, joustinpatjaa, vaahtomuovipatjaa ja sijauspatjoja.
Apua?!
Apua?!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
1) runko runkopatja tai
2) runko sälepohja tavllinen patja.
Varsinainen varoitukseni on kuitenkin: älä osta sängynrunkoa Ikeasta - varsinkaan, jos aiot joskus muuttaa.
Runkopatja on ollut loistava, mutta sängynrunko oireili jo ensimmäisessä asunnossa ja menetti kuosinsa täysin muuton jälkeen.
meillä taas on hyviä kokemuksia ikean sängyistä ja muutosta. Muutenkin ovat kestäneet hyvin. Onhan se tietysti materiaalista j asiten hinnastakin kiinni..
...olette todenneet hyväksi, ja mitkä huonoiksi?
Entäs mitä olette mieltä Ikean patjoista?
Itse kaipaan patjasta pehmeyttä ja tietysti laatua. Viimeiset vuodet on tullut nukuttua 400€ runkopatjalla, joka saa nyt väistyä. Olenkin ajatellut ostaa Ikean (http://www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?topcategoryId=15558&catalogId=10103&storeId=15&productId=83951&langId=-13&categoryId=16173&chosenPartNumber=S09825554) Hope sängyn, johon tulisi ilmeisesti laittaa vaahtomuovi patja. Saako tuollaisia pehmeitä vaahtomuovi patjoja vai onko pehmeys vain runkopatjan ominaisuus?
Sängyltä haen matalaa, coolia lookkia!
Itselläni on IKEA:n sänky ja patja. Ei mitään moittimista!! Kaikilla patjoillakin on 25-vuoden takuu!
Jos sulla on runkopatja niin et tarvitse mitään muuta mutta jos joustin- tai vaahtomuoviparja tarvitset sälepohjan.