Elikkä venttiilit pitäis kotarista tarkistaa/säätää mutta ei ole hajuakaan miten se tehdään ku on ensimmäinen nelari vehje meikäläisellä.. Elikkä voisko joku opastaa mitenkä tämmöinen homma hoidetaan?
EXC 450 -03 venttilien säätö?
6
3947
Vastaukset
- GSF
Pese pyörä huolellisesti !
Irrota tankki yms. hilut. Tarkasta ettei savea, hiekkaa tms. ole tarjolla.
Irrota oik.p. syylari. Ota vaikka kokonaan irti, niin tilaa on enemmän.
Irroita kannen päälimmäiset "kotelot", 2 kpl, muistaakseni 4 pulttia. Säätimet näkyy (4kpl). Kierrä kone asentoon, jossa nokat on ylöspäin, perehdy missä kampikammion pohjassa on messinprikallinen ruuvi. Irrota ruuvi ja kiinnitä varovasti ilman prikkaa, samalla hakien oikeata kohtaa kampuralle. Voi tehdä myös ilman ruuvia, kunhan nokat on suoraan ylös venttiilistä.
Ota rakotulkki, jota joudut selvästi pujottamaan alaspäin venttiilin ja säätöruuvin väliin. Jos on alkup. säätöliuska, sillä se on helpompaa.
Säädä niin, että kymppi on tiukka ja 0.05 väljä. Oikea välys tais olla 0.08. Mieluummin hivenen väljä, kuin tiukka (puhutaan venttiilistä ! )
Suunnilleen noin se etenee. Ei paskaa väliin, eikä minkään ylikiristämistä. Niin ja perinteinen ruuvisäätöhän siellä on.
Kirjoitin pikana, joten jokin saattaa mättää, mutta oikolukija korjailkoon.....- ainakaan
GSF:n antamiin mittoihin. Ovat päin persettä ja poltat venttiilisi. Oikea on 0.12mm, ja 0.15mm ei haittaa koska ei sinulla kuitenkaan ole rakotulkkia 0.12mm:lle.
- GSF
ainakaan kirjoitti:
GSF:n antamiin mittoihin. Ovat päin persettä ja poltat venttiilisi. Oikea on 0.12mm, ja 0.15mm ei haittaa koska ei sinulla kuitenkaan ole rakotulkkia 0.12mm:lle.
Kyllä on tietoni perseestä joo. Pikana kirjoitin, kuten kerroin, mutta viisasta olisi olla kirjoittamatta, jollei ole ihan varma jutustaan.
Samaa paskaa kirjoitin myös öljytilavuudesta tuolla 525 osiolla. Täysi idiootti !
Onneksi on ihmisiä, jotka ystävälliseen sävyyn oikaisevat harhaanjohtajien erheet. - ruuvin
tehtävä on?
- Nimetön
Kaveri kuka taitaa homman tai hyvä opus kuvien kera,0,12 ja 0,15 tiukka.
- Nimetön
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2283743S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi32677Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622324Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt411753Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651633- 1051387
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva101216Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa511094LIEKSA - LUOVUIN JUORUILUSTA NÄIN SIINÄ KÄVI, KARU TOTUUS ÄÄNESTÄJÄN KOVA KOHTALO
Uusi vuosi ei olisi kukaan voinut ennustaa, maastamuuttoa ennustin, ei kuitenkaan massit riittäneet, jouduin tulemaan K661047