Paras hinta/laatusuhde tele linssi ?

Osaisitteko arvon asiantuntijat kertoa kokemuksen syvällä rintaäänellä mikä olisi paras hinta/laatu suhde tele linssi, joka tuottaisi mahdollisimman laadukasta piirtoa? Eli siis johonkin 300mm tai pidemmällekkin jos pääsisi niin olisi hyvä. Kamera on EOS 30D. Kiitos vastauksista.
4621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moi !

Canonin oma 400/5.6 on mainio peli.
Jos haluaa IS:n niin sitten 300/4 johon voi hyvin laittaa halutessaan 1.4x telejatkeen (-> 420mm/5.6)

--

Äänestä

niin ef 70-300mm f4-5.6 IS USM on loisto telezoomi.

Siinä on käytetty UD-linssielementtejä kuten L-sarjan objektiiveissa, joten piirto on todella hyvää läpi polttovälin.

Ei paljoa häviä kiinteäpolttovälisille ja hinta uutena reilut 600€ käytettynä voi löytää 400-500e hintaan loistoyksilöitä.
Itse aikoinaan sain 450e hintaan.

Äänestä
  • Näyttäis mbhintaseurannassa olevan päälle tonnin ton hinta ...

    Äänestä

  • jyrkx kirjoitti:

    Näyttäis mbhintaseurannassa olevan päälle tonnin ton hinta ...

    Kyllä sen saa monestakin paikasta 600:n pintaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


åbå kirjoitti:

Osaisitteko arvon asiantuntijat kertoa kokemuksen syvällä rintaäänellä mikä olisi paras hinta/laatu suhde tele linssi, joka tuottaisi mahdollisimman laadukasta piirtoa? Eli siis johonkin 300mm tai pidemmällekkin jos pääsisi niin olisi hyvä. Kamera on EOS 30D. Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu