Moikka,meillä on nyt 8vkoa vanha berninarttu ja kyselisin teiltä muiltä kuinka kauan olette antaneet penturuokaa,puuroa,velliä ynm.
missähän vaiheessa voisi alkaa totuttamaan kotiruokaan.Nyt olen jo antanut kanaa ja kalaa.
Kamalan nälkäinen pentu on, 4 kertaa päivässä ei riitä ruokintaan vaan 5 kertaa on annettava.
missähän vaiheessa voisi alkaa totuttamaan kotiruokaan.Nyt olen jo antanut kanaa ja kalaa.
Kamalan nälkäinen pentu on, 4 kertaa päivässä ei riitä ruokintaan vaan 5 kertaa on annettava.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kasvattaja antaa tarkat ruokaohjeet pennun mukana, noudata niitä. Ei parane kysellä täältä.ensimmäinen vuosi on pentuaikaa.
Bernille ei anneta mitään kalaa tai kanaa eikä yleensäkään mitään kotiruokaa pelkästään ellei halua lihavaa ja lonkkavikasta koiraa.Ihmettelen myös noita vellejä ja puuroja?? vesi-riisi puuroa annan ripulin aikana en todellakaan muulloin.Ellei kasvattajan ohjeita ole?? mars eläinkauppaan ja sieltä jotain isoille roduille sopivaa muroa.Asiantunteva myyjä kyllä tietää. Ensimmäinen vuosi on tärkeä kasvun kannalta.Sen jälkeen voi jo vapaammin lisätä kotiruokiakin jos maha kestää.
ROYAL CANIN SARJAA ekana pentunappuloita muutama 15 kg:n säkki n.3-4 (maksaa 60 e/15 kg) ja sitten Roayal Canin Adult ja hinta sama. LISÄNÄ voi tarjota kotiruuan jämiä. Raakona NAUDANluita ja puruluita. MUTTA AINA NAPPULAT OHJEEN MUKAAN. Saat muutoin sairaan ´koiran varmasti ! MUSTI JA MIRRI MYY TÄTÄ SARJAA: Käy hyvin bernille. Itsellä hyvät kokemukset! PERIAATTEESSA ROYAL CANIN RUUASSA ON IHAN KAIKKI, MITÄ PENTU TARVII, eli vain vesi lisäksi. Itse annan nappulat kuivina ja vesikuppi täynnä vierellä. Hyvin pyyhkii ja terve neiti on. Syötä tätä kallista ja hyvää evästä ainakin siihen saakka kun neiti on kuvattu ja TERVEEKSI TODETTU. Sen jälkeen vaihadan halvempaan esim. Mustin ja Mirrin omaan ruokasarjaan. Näin se menee. Eikö kasvattaja antanut ohjeita eikä Sennen lehteä ? Käykö katsomassa ? Pitääkö yhteyttä ? Jne. Meillä ainakin yhteys ja ohjeet pelaa jopa näyttelykoulutustakin kasvattajat järjestää oman rodun kesken ja kivaa onkin ! Samoilemme myös metsässä koko laumana. Omaehtoinen metsälenkki ja samanikäsietn kanssa telmiminen parasta liikuntaa. MUISTA NYT MITÄ SANOIN, OIKEASTI !!!!