Onko tosiaan niin, että lento meksikoon ja esim. Cancuniin kestää liki 20h kahdella stopilla?
Suoraa lentoa tuskin löytyy helsingistä, mutta löytyykö edes yhden stopin lentoja, tietääkö joku?
Millaset koneet noita lentoja lentelee? toivottavasti jalkatilat ei ole saman suuruisia kuin kanarian koneissa :))
Suoraa lentoa tuskin löytyy helsingistä, mutta löytyykö edes yhden stopin lentoja, tietääkö joku?
Millaset koneet noita lentoja lentelee? toivottavasti jalkatilat ei ole saman suuruisia kuin kanarian koneissa :))
Vastaukset 11
Vanhimmat
varasin muutama kuukausi sitten lennon Cancuniin New Yorkin kautta, mutta olen sitten lentokenttähotellissa yhden yön. Maksoi sisältäen hotellin (joka oli halvimmasta päästä) n. 750 eur/hlö, pelkkä lento makso jotain 690 eur/hlö menopaluu. New Yorkista lentää Jet Blue ainakin suoraan Cancuniin ja Finnairilla pääsee tietysti suoraan Nykkiin (itse lennän KLM:llä Armsterdamin kautta).
Kannattaa suosia omatoimimatkailua. HKI - New York n. 350 - 400 eur ja New York - Cancun n. 250 - 300 eur eli yhteensä halvimmillaan 600 eur menopaluu. Kaksi eri lippua siis.
Cancuniin lentää useat yhtiöt, mm. Continental suoraan ja American Airlines Miamin kautta, josta saat Finnair-pisteet. Ei välttämättä vaadi yötä New Yorkissa, runsaasti lentoja tarjolla joka päivä.
Katso vaikka SMT:n verkkokaupasta.
se, että saisi tuon Nykin lennon 350-400 euroon vaatisi sitä, että pystyisi matkustamaan juuri noitten tarjoushintojen aikaan. Alle 400 euron tarjouksia ei kovin usein näy ainakaan siihen aikaan, kun itsellä on mahdollista lomailla ja etenkin jos täytyy saada tietyt päivämäärät. Sellainen 450 eur on mahdollista saada Nykin lennon hinnaksi useamminkin.
Heip.. itse olin meksikossa vasta, mutta mentiin kyllä finnmatkojen lomalennolla (finnairin kone), kanadassa (halifax) oli mennessä yksi välilasku ja matka kesti yhteensä noin 14,5h. Pois tullessa välilasku oli bermudalla ja matka suomeen kesti yht. noin 12h.. Mutta näin siis lomalennot.. reittilennoista en tiedä..
Itse kävin marraskuussa näin: KLM:llä Asmterdamiin ja sieltä Martinairilla Cancuniin. Vaihtoaika Damissa oli useita tunteja, mutta ehtipähän käydä tsekkaamassa senkin kaupungin siinä odotellessa. Martinairin koneeseen olis saanut ostaa 12% enemmän jalkatilaa 49 eurolla, mutta menihän tuo vakiotilallakin. Lentopäivästä riippuen Martinair saattaa olla todella edullinen.
Tuo MartinAir vaikutti melko kalliilta (302€) per suunta...
Oletteko varanneet suoraan lentoyhtiön sivuilta?
380 eur on normaalihinta Finnairilla New Yorkiin kun varaat ajoissa. Eli lähes kaikki lähdöt ensi syksynä ja talvena maksavat tuon 380 eur, jos paluu ei ole sunnuntaina! Ei siis mitään tarjouslentoja! Eri asia on jos meinaat matkustaa nyt keväällä tai kesällä.
Ja Nykistä pääsee halvalla Cancuniin.
Nelihenkinen perhe ei pääse valmismatkalla All Inclusive-hotelliin juurikaan alle 7000 eurolla kahdeksi viikoksi. Omatoimimatkalla tuon paketin esim Riu Tequilaan saa 4500 - 5000 eurolla!! Aika merkittävä ero siis!
Katsokaa itse.
Mistä kautta varattuna Riu Tequilan saa tuolla mainitulla 4500-5000 egellä neljälle? Kun ite oon kattonut Jukatanin Riu hotellien hintoja netin kautta niin ne ovat olleet kyllä päätä huimaavia.
Tässä faktaa edelliselle epäilijälle:
Riu hotellin saa edullisesti esim. englantilaisen Thomsonin sivuilta. Thomson on luotettava matkatoimisto, joka kuuluu samaan TUI-ketjuun Finnmatkojen kanssa.
Esim. Riu Tequila helmikuussa neljälle all inclusivellä 13 yötä 2223 eur.
www.thomson.co.uk ja sivun ylälaidasta klikkaat hotels.
Finnairin lennot NYC:iin neljälle 1400 eur. www.smt.fi
American Airlinesin lennot Cancuniin neljälle 1200 eur. www.smt.fi.
Pakollinen yö mennessä New Yorkissa noin 100 eur hyvässä lentokenttähotellissa JFK:n Hiltonissa. www.hotels.com. Voihan tuolla yöpyä samalla vaikka pari - kolme yötäkin...
Näin saimme parin viikon loman perheelle alle 5000 tonnilla. Päälle tulee vielä kuljetukset Cancunin kentältä hotelliin.
Kaksi viikkoa Aurinkomatkoilla samaan hotelliin kahdeksi viikoksi yli 7000 euroa.
Otin yhteyttä Thomsoniin viestisi perusteella. Vastasivat sekä kirjallisesti että puhelimitse, että johtavalla matkustajalla tulee olla osoite Iso-Britanniassa sekä matkan voi maksaa vain luottokortilla, joka on myönnetty Iso-Britanniassa. Miten sait bookkauksen hoidettua ?
Riu Lupita joulukuussa 2 viikkoa Aurinkomatkat
1 henkilö: 1605 eur.
Thomsonin sivulta hotelli: n.832 eur.
lento HKI-JFK n.400 eur.
JFK-Cancun n.300 eur.
= n.1532 eur. kuljetus
Carmeniin
Eli hintaeroa ei paljon mitään.