Alanya, Turkki

tsenski1

Ollaan lähdössä neljän hengen porukalla 19.5 Alanyaan. Kaikille ensimmäinen kerta Turkissa ja tiedot maasta aikas vähäiset.

Millainen kokemus Turkin matka on teille ollut? Kaikki tiedot / vinkit tervetulleita.

5

2645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............

      "Olipa hieno matkakertomus"

    • lukee?

      OTSIKKO:
      Kirjoita oma matkakertomuksesi tälle palstalle. Voit kirjoittaa vaikka joka päivä jatkoa edellisen päivän seikkailuille.

    • .....

      Moi, sun kannattaa mennä tuohon Eurooppa-kohtaan ja valita sieltä Turkki. Löytyy paljon matskua. Kokeile myös googlea.
      Mutta Alanyassa käyneenä sanon, että sieltä löytyy aurinkoa, lämpöä, paljon basaareita ja upeita näkymiä. Suosittelen matkaa ylös Vanhankaupungin linnoitukselle sekä Damlatas tippukiviluolille. Hyvää matkaa!

    • eirene73

      Olimme Häämatkalla Alaniassa ,Turkissa 1997.
      Matkasta on oikein mukavat muistot,vaikkakin siitä on aikaa.
      Ihmiset olivat oikein ystävällisiä.

      Varokaa taksikuskeja, ottavat hirveitä maksuja, jos ette ole hinta tietoisia!!! Kannattaa kysellä oppaalta hintoja, ennen kuin otatte taksin.Tämä sattui meille, en tiedä onko muilla samoja kokemuksia..

    • Nimetön

      jos ootte paljon matkustanu, ei tuu yllätyksenä basaari kauppiaat yms. Itse olin parin frendin kaa ja ei dikattu alanyasta. koko ajan joku myymässä jotain tai roikkumas hihassa( osta, osta, sinä suomipoika, osta) alus jaksoi kuunella. Neljä viis päivää kuuntelee samat jutut, joka kerta kun tuut hotellista ulos. Rupee ahistaa. voi tietenkin olla, et meiän hotelli oli huonos paikas. Lämmintä on kuitenkin ja vene reissulle kannattaa mennä.Kaikki muut ihmiset paitsi kauppiaat on todella ystävällisiä. Hotellin ja baarien henkilökunta yrittää hätistellä pahimpia myyjiä pois silloin kun syö yms...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      190
      1323
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      720
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe