Onko kellään kokemuksia Kaliveksen pienestä kylästä?
Ollaan menossa sinne häämatkalle elokuun alussa.
Kalives Kreetalla
6
4330
Vastaukset
- Hii
Kyllä olen käynyt kalivedessä joskus nuorempana ja se mitä muistan paikasta on vain pelkkää positiivista. mm. joki joka virtaa kylän läpi on ihana ja sen vieressä oleva ruokapaikka jonka kattona kasvaa viiniköynnoksiä. Ihmiset ovat todella sydänmellisiä. Ihanan paikan olette valinneet.
- morsian 070707
Kiitos viesteistä ihanat ihmiset!
Kaiken lukemani jälkeen odotan jo ihan malttamattomana reissuun pääsyä :)
Otimme matkanjärjestäjien kautta yhden päivä retken mukaan ohjelmaan, elikkä menemme elafonissoksen kahluusaarille :) Kuulemma hieno paikka. Muistaako kukaan teistä mahdollisesti että onko Kreetalta kuinka pitkä matka Santorinin saarelle? Kiinnostaisi kovasti mennä käymään samalla reissulla siellä.
- kyösti_
Hyvä paikka parille joka keskittyy toisiinsa. Olen viettänyt siellä kolme lemmenlomaa entisen morsiameni kanssa.
Suomalaisia on suhteellisen paljon kylän kokoon suhteutettuna ja varsinkin niissä muutamassa majapaikassa - oletan että matkustatte suomalaisen matkanjärjestäjän kautta. Häämatkalaisiin kaikki suhtautuvat myönteisesti ja antavat heille omaa rauhaa.
Erinomainen paikka kävelyvaelteluun Apokoronasniemimaalla, vaikkapa Almiridaan, Gavalochoriin, Vamokseen tai Apteran raunioille, mutta ajankohta taitaa olla helteinen. Mopokyytiä voi myös kokeilla.
Ranta soveltuu sekä kunnon uimiseen että muuhun rantaelämään.
Sopivia ruokapaikkoja on ihan omassa kylässä. Almiridassa on erinomainen kalaravintola rannassa.
Jos haluaa bailata, Haniaan pääsee bussillakin ja siellä on hyvä paikka käydä tuliaisostoksilla.
Netistä löytyy paljon tietoa, hyvää häämatkaa. - mekax
Me lähdimme Kalivesiin häämatkalle kesäkuussa 1999. Aivan ihana paikka häämatkalaisille ! Aiomme tehdä uuden reissun sinne viimeistään, kun tulee 10-vuotishääpäivä täyteen, eli kohta pian :-) Kävimme myös suuremmassa kaupungissa Haniassa silloin bussilla. Matkanjärjestäjät olivat hommanneet meille huoneeseen punaviinipullon häälahjaksi...
- ...
Itse olen käynyt Kalivesissa(n.8 vuotta sitten) ja voin sanoa että paikka oli miellyttävä.Pieni kylä missä pystyi hyvin tutustumaan paikallisiin ja heidän elämäänsä.Haniassakin tuli käytyä.Eikä taksi sinne muistaakseni silloin maksanut paljoa??!!??Täytyy tunnustaa että ensinmmäisen reissun jälkeen oli seuraavana vuonna mentävä takaisin lomalle Kalivesiin.
- manni67
Hei!
Olette kyllä valinneet mielestäni erittäin hyvän häämatka kohteen, olimme itse elokuussa -94 siellä häämatkalla. Saa olla aivan omissa oloissa ja tosiaan häämatkalaisiin ainakin silloin paikalliset suhtautuivat vallan ihanasti. Nyt olemme lähdössä Kalivesiin näin 13-vuoden jälkeen. Ja aivan kahdestaan ilman lapsea.
Oikein ihanaa kuherrusmatkaa teille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443