Heippa. Olen huolissani 1,5vuotiaasta narttukisustani. Tänään huomasin että selästä, niskan kohdalta oli lähtenyt iso, noin 2e kolikon kokoinen pala karvaa. Eli siinä kalju läntti. Nuolee sitä kovasti. Sekä suun alaosaan on ilmestynyt punainen "pallo", kohouma. Otan tietysti heti yhteyttä eläinlääkäriin, mutta ajattelin näin tiedustella että olisiko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Huolissani olen. Kiitos jos kokemuksia löytyy.
Kalju kohta?
misu-
2263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kissalla joskus vuona keppi ja kivi tuli kaulaan karvaton alue,joka oli kyllä laajempi ku 2e kolikko.
länttiin määrättiin "Ihmelääke" Canofite vet korvatippoja.joo-o korvatippoja!
sillä kuurilla karvat alkoikin kasvaa takaisin :) sen suurempaa syytä alueen syntyyn ei koskaan löytynyt!
viimeksi kissasi?
Meillä sattui ihan sama juttu, kisulla ilmestyi hännän tyveen ja etutassun takapuolelle sekä alavatsaan täysin kaljut kohdat. Soitin lääkärille ja sanoi että madot voivat olla syynä, koska nehän ovat loisia ja tekevät tepposia eläessään kissan sisällä.
No, madotin kissan, ja kas kummaa, seuraavana päivänä se oksensi kolme elävää matoa, mutta piristyi välittömästi, leikkii ja on pirteä kuin ennenkin.
Eikä rappaa eikö nuole enää noita kaljuja kohtia. :)
Kokeile ensin tuota madotusta, vaikka tiedän että se huolestuttaa kamalasti kun kisu kaljuuntuu :/