normaalia arkuutta?

4kk:n ikäinen talvikkoni on yleensä kovin seurallinen, mutta toisinaan se hieman haistaa kättä ja sen jälkeen juoksee nopeasti karkuun pesäänsä.

Kysyn siis, onko tämä normaalia?
2192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minun hamsuni haisteli aina ennen kättäni, kun se tulisi syliin. se saattaa johtua siitä, että kätesi
esim. :
*tuoksuu saippualle, tai muulle hajulle, mistä se ei tykkää. Minun hamsuni ei ensinkään pitänyt saippuan hajusta :D

Äänestä

Se saattaa olla tavallistakin arkuutta. Jos kätesi tuoksuva/haisevat voimakkaasti, hamsteri ei välttämättä halua tulla käteesi.
Oletko usein epävarma, kun otat hamsun syliisi? Pelkäät vaikka että hamsu tippuu? Hamsterit vaistoavat pelon ja epävarmuuden, ja silloin saattavat karttaa kättäsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hamsesteri kirjoitti:

4kk:n ikäinen talvikkoni on yleensä kovin seurallinen, mutta toisinaan se hieman haistaa kättä ja sen jälkeen juoksee nopeasti karkuun pesäänsä.

Kysyn siis, onko tämä normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu