hispania+azorit

matkustaja

Hei,
olen menossa Azoreille toukokuussa Hispanian matkalla ja olisin kysynyt että onko Hispanian opas vastassa kentällä? En löytänyt tietoa netti sivuilta ja ihmettelin kun lentokenttäbussista peritään erillinen maksu...Ponta Delgadaan siis menossa. Järjestetäänkö ensimmäisenä päivänä ns. tervetulotilaisuus missä kerrotaan retkistä vai mistä retket varata?
Kiitos jos jaksatte vastata!

11

16233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Azoreille

      Olen myös menossa Ponta Delgadaan, tosin en Hispanialla. Mutta selasin Hispanian esitettä ja siellä mainitaan retkistä, että ne kannattaisi varata matkavarauksen yhteydessä (nettisivustolla on ainakin matkavarauksen yhteydessä kohta retkienvarauksista). Mutta tietysti ne retket voi varata myös Hispanian toimistosta paikan päällä.
      Sivustolta myös huomasin, että perivät 9 e matkasta lentokentältä hotelliin. Oppaista sinun kannattaa kysellä suoraan Hispanialta. Avaa Hispanian sivusto ja siellä on asiakaspalvelun numero löydettävissä alaosasta. Hyviä matkoja ! Itse olen tosiaan menossa Azoreille kuukauden päästä ! Mielenkiintoista !

    • Käynyt

      On kentällä vastassa ja tietää tuloinfosta. Vuosi sitten oli hotelleilta ilmainen taksikuljetus infotilaisuuteen. Mukavaa matkaa. Ollaankohan samalla reissulla

    • katzos

      Azoreilla Hispanian kyydissä, ja joo, jos on maksanut lentokenttäkuljetuksen 9 e niin on bussi ja opas vastassa, ja on myös tiedotustilaisuus hotellissa tulopäivänä. Retkiä voi varata perilläkin, mutta viimeistään ed. päivän klo 12.00 mennessä, joko toimistosta tai hotellin aulassa aamuisin, kun opas on paikalla. No problems.
      Oppaat olivat hyviä ja mukavia, ja retket aivan erinomaisia, tosin vain kahdella olimme. Meille vieläkin parempi vaihtoehto oli vuokrata taksi kuljettaja (loistotyyppi, sujuvaa, lähes virheeetöntä englantia ja tiesi "kaiken kaikesta"), sillä perheen kanssa tämä tuli halvemmaksi ja oli vielä bussiretkiäkin kiinnostavampaa.
      Ja kyllä kannattaa mennä Azoreille, sen kauniimpaa paikkaa ei oikein pysty edes kuvittelemaan. Jotenkin viihtyisä kohde muutenkin, kun rymyjuoppoällöturistit puuttuivat. Kateeksi käy kaikkia, joilla on ilo vielä edessäpäin. Mutta makuasioita on matkatkin, tietysti.

    • Tiitu

      Oltiin syksyllä viikko azoreilla. Opas oli kentällä vastassa ja bussimatkan aikana kertoili kaikkia juttuja. Retkiä voi toki varata paikanpäältäkin. Ehdottomasti kuitenkin suosittelen auton vuokrausta. Se että pääsee turisti bussin kyydissä uimaan kuumaan lähteeseen, Caldeira Velha, yhdessä muiden 45 hlö kanssa, on kyllä varmasti kokemisen arvoinen, mutta itse hlö kohtaisesti nautin todella paljon kun saimme olla kaksin uimassa lähteessä. makuasioita. Kyllähän retkillä kuulee paljon oppaan kertomana asioita, mutta itse autoillen näkee ja kokee varmasti enemmän. Liikenne kulttuuri tosin on aika hurja, mutta kyllä minäkin ( kortti tuolloin ollut jsut vaaditun 1,5v) uskalsin ajaa. tosin mies pelkäsi vieressä. sen vaan sanon että retkistä esim viidakko vaellus on rahastusta. Se maksaa 42 euroa muistaakseni. se on muistaakseni koko päivä retki ja siihen kuuluu pic nic lounas, todella köyhä sellainen, patonki, vettä ja jotain muuta. Me tehtiin kahdestaan sama retki. Kävelyyn meni noin 2 tuntia taukoineen ja meillä on paremmat eväätkin. Tosin menee matkoihin aikaa, mutta silti.

      Kateeksi käy myös täällä kun joillakin on matka sinne vasta edessä. Itse kyllä vielä joku päivä palaan tuolle saarelle ja olen siellä kaksi viikkoa.

    • hispanialla

      Joskus aikaisemmin luin Hispanian esitteestä, että heillä oli tarjota jotain retkiä myös hevosen se4lässä matkattuna. Onko vielä? Tietääkö joku muuten ratsastusmahdollisuuksista siellä?

      • skorp

        Hispanian oppailta saa tietoa Azoreiden ratsastus mahdollisuuksista. Eräs retkistä ainakin viime heinäkuussa oli sellainen ilta jollan suositulla ratsastus "ranchilla". Opas kertoi paikkoja olevan useammankin. Paikan päältä saa tietoa. Itse olen hullaantunut Azoreihin, oltuani viikon juuri viime heinäkuussa, häämatkalla.


    • lomalle!!!

      Joo, ollaan lähdössä Azoreille ja Hotelli Acores Atlanticoon. Tietääkö joku onko siellä hotellissa esim vedenkeitintä, jääkaappia tai muita keittiökamoja? Että sais edes päiväkahvit keittää ja omalla parvekkeella juoda. Muuten olen lukenut mielenkiinnolla näitä viestejä ja matkakuume on nousussa. Tuntuu olevan upea paikka. Siis jos joku osais kertoa hotellistamme, olisin kiitollinen.

      • Pintteri

        Kirjoita Googleen hotellin nimi niin löydät kaikki tiedot


    • Nikko_

      Tuossa joku sanoikin, että auto kannattaa vuokrata. Samaa kannatan minäkin. Vuokrasimme vaimon kanssa auton pariksi päiväksi, mutta jälkikäteen ajatellen 3-4 pv olisi ollut hyvä. Liikenne on hurjempaa kuin Suomessa, muttei mitään mahdotonta. Hyvin siellä pärjää. Retkillä emme olleet, joten niistä en osaa sanoa mitään.

      Erittäin kaunis paikka, suosittelen.

      Hyvää matkaa!

      N

      • Yak

        Paikka tuntuu tosi kiinnostavalta, mutta haluaisimme mielipiteitä sopivasta matkan kestosta, eli viikko vai kaksi.

        Yak


      • Nikko_
        Yak kirjoitti:

        Paikka tuntuu tosi kiinnostavalta, mutta haluaisimme mielipiteitä sopivasta matkan kestosta, eli viikko vai kaksi.

        Yak

        Mielestäni 1 vk riittää jos pysytte pääsaarella.

        N


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7485
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3977
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      2814
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2662
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2401
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2289
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2248
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1972
    Aihe