IL:n

71% prosentilla boxin omistajista on vaikeuksia käytössä.Sen näkee kyllä tällä palstallakin.
11539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Aa-kerhojen asiakastutkimuksen perusteella voi kanssa vetää johtopäätöksen että lähes jokaisella suomalaisella on alkoholiongelma.

Äänestä
  • Jos dikipokseissa ja lähetyksissä on ongelmia pitäiskö
    niistä olla vaan hiljaa.

    Äänestä

  • A:M kirjoitti:

    Jos dikipokseissa ja lähetyksissä on ongelmia pitäiskö
    niistä olla vaan hiljaa.

    Kuka on kieltänyt valittamasta digistä jos se oloa helpottaa?

    Pointti oli että yksinomaan ongelmistahan tänne tullaan kyselemään eikä varmaan monikaan ongelmaton täällä viitsi aikaansa kuluttaa. Sen perusteella miten paljon täällä valitetaan on ihan turha vetää mitään johtopäätöksiä siitä miten toimiva tai toimimaton systeemi on.

    Eiväthän ihmiset mene terveyskeskukseenkaan jos ovat kunnossa: siellä käy käytännössä vain kremppaisia ihmisiä.

    Äänestä

  • Tahvo69 kirjoitti:

    Kuka on kieltänyt valittamasta digistä jos se oloa helpottaa?

    Pointti oli että yksinomaan ongelmistahan tänne tullaan kyselemään eikä varmaan monikaan ongelmaton täällä viitsi aikaansa kuluttaa. Sen perusteella miten paljon täällä valitetaan on ihan turha vetää mitään johtopäätöksiä siitä miten toimiva tai toimimaton systeemi on.

    Eiväthän ihmiset mene terveyskeskukseenkaan jos ovat kunnossa: siellä käy käytännössä vain kremppaisia ihmisiä.

    Jaa luulin että on kysymys Iltalehden
    kyselystä eikä tästä palstasta.

    Äänestä

  • A.M kirjoitti:

    Jaa luulin että on kysymys Iltalehden
    kyselystä eikä tästä palstasta.

    Jos "kysely" on suoritettu netissä periaatteella "vastaa, jos tekee mieli", sen tuloksella ei ole mitään arvoa. Tulokset painottuvat niiden mielipiteisiin, jotka suhtautuvat asiaan enemmän tunteella. Ongelmia kohdanneet kuuluvat näihin.

    Äänestä

Eihän tänne palstalle kukaan muu jaksa tullakaan kuin vain ne joilla on vaikeuksia elämässään, digin kanssa ja joskus muutenkin.

Samanlainen tutkimus olisi hyvä tehdä myös kännykän käytöstä ja etenkin käyttöönotosta. Todennäköisesti aika suurella osalla ihmisistä olisi silläkin saralla vaikeuksia. Joka kerta kun olen uuden puhelimen hankkinut minulla on alkuun vaikeuksia sen käytön kanssa. Tilanne korjaantuu vähitellen kun uusiin valikoihin ja aiemmasta kapulasta muuttuneeseen käyttölogiikkaan tottuu.

Äänestä

Ihmiset haluavat laitteita joissa pistetään virta päälle ja sen jälkeen homma toimii. Ei ketään kiinnosta keskeneräinen toimimaton tekniikka.

Nuoriso (juniorit) ovat taas tottuneet siihen että laitteita pitää päivittää, jotta toimivat (puhelimet, tietokoneet yms. ja nyt digiboxit). Nuoriso pitää tätä menetelmää jo normaalina.

Vanhempi väki (seniorit) taas miettii että on kyllä surkeita tuotteita kun eivät heti toimi ja joita joutuu jälkikäteen päivittelemään. He haluavat laitteita jotka toimivat heti kättelyssä.

Pitää toimia yhtä varmasti kuin junan vessa.

Äänestä
  • Mistä ihmeestä luulo päivitysten tarpeeellisuudesta on oikein peräisin?

    Meille ostettiin Nokian 9828T digiboksi viisi vuotta sitten, eikä sitä ole päivitetty kertaakaan ja se toimii täydellisesti.

    Äänestä

mitään muuta tuotetta ei voisi myydä noin keskeneräisenä kuin digibokseja. jaa, no ehkä yhtä käyttöjärjestelmää..

itsellä on ollut paljon eri bokseja ja olen löytänyt kaapeliin ja t-verkkoon molempiin vain yhden täysin toimivan boksin.
kaapelissa oli humaxin cx-fox ja t-puolella humaxin digifox.

eniten päänsärkyä tuottivat galaxis matrix joka oli ihan ekoja kaapelibokseja ja sitten finluxin boksit.

Äänestä
  • Myydään paljon ditaalisia laitteita kesken eräisinä ohjelmiston osalta kiitos internetin kautta helpon päivitettävyyden. Paljon halvempaa antaa asiakkaitten hoitaa beta testaus. Esim. entinen nokia n70 söi akkua hemmetisti kaatuili jatkuvasti ja oli aivan älyttömän hidas aukaisemaan valikoita. Vajaan puolen vuoden odotottelun jälkeen sen onneks sai toimimaan suhkot hyvin

    Äänestä

71% ihmisistä on yksinkertaisia. Näin se vaan menee..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselyn mukaan kirjoitti:

71% prosentilla boxin omistajista on vaikeuksia käytössä.Sen näkee kyllä tällä palstallakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu