morjens. sellasasta lähdin kyselemään, että minkä kokoset kumit mahtuu pyörimään 16tuumsilla? auto on carina e vm. 97 kiitos.
Carinaan alupyörät
kesä tulossa
121419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
205/50 R16 ehkä sopivin. 205/55 otti omassa -60mm tontitetussa takaa roiskeläppiin ja edestä käännettäessä pyöränkoteloihin. Riippu tietysti vähän ET:stä tuo raapiminen.
205/55 R16. Tosin kun of set on aika pieni niin kuormalla ottaa takana hieman likasuojan reunaan. Madallettuna raapis koko ajan. Eli paljon kiinni vanteesta.
millä et:llä sulla on ne vanteet?
Mulla ET 38.
en ny ihan justiinsa muista mikä olis ofsetti, pitää käydä katsomassa kun päivä valkeaa... Mutta Audi A3:ssa noi vanteet on pyöriny ennen Carinaa... No Kävinpä kattoos saman tien... Eli vanteet on
7,1/2"leveät ja offsetti oli 35...
tossa olis golffin alut tulossa itselle et35 ,näinköhän kävis ettei tarvitse soviterenkaita hommata? vanteet on 15"
...käydä niin että joudut soviterenkaat hommaamaan...
siis e mallin carina -92 jako 5x100.....
pulttijakoa vaan se keskireikä siinä vanteessa. VW konsernin autoissa isompi keskireikä kuin E Carinassa... Ja älkää edes kokeilko ilman sitä rengasta paikalleen...
juu kyllä soviterenkaat on hommattava oli miten vaan näissä on keskireikä paljon isompi ja siksi se on pakko laittaa näihin muuten ihan ok..
meillä eemelissä 205/50 R16 renkaat eikä ota minnekään kiinni..-30mm madallettukin.. ja vanteen et 42
meinasin aluille jotka ovat 15x7 et 38 laittaa 195/55 .carina e alle ..kait ne siellä menee vai olisiko muita ehdotuksia?