Mistä saisin selville onko jossakin tietyssä Espanjan kaupungissa wlan tukiasemia? Lomalle lähdössä ja mielisin kannettavaani käyttää siellä.
Huom, ole hyvä äläkä tunge tähän viestiin turhia vastauksia nettikahviloista tms, en halua niitä käyttää vaan nettiä omalla kannettavallani olin sitten hotellissa tai rannalla.
Huom, ole hyvä äläkä tunge tähän viestiin turhia vastauksia nettikahviloista tms, en halua niitä käyttää vaan nettiä omalla kannettavallani olin sitten hotellissa tai rannalla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sulla aika ikävä sävy tossa kysymyksessä. Mitä sä sillä tietsikalla teet, jos et edes osaa googlettaa asiasta.
No saa sitä kysyä, ja jos sua noin itkettää että joku kysyy niin ei kannata varmaan lukee sitten tälläsiä palstoja :) Sitäpaitsi ikävää kirjottajaa kohtaan tunkea tollasta turhanpäivästä paskaa, jos ei kiinnosta / et osaa auttaa, älä vastaa.
Itse myös kiinnostaa vastaus kirjottajan kysymään asiaan joten toivottavasti täällä joku mukava ihminen lukee tätä ja jaksaa vastailla
että alan tekee luetteloa missä toimii ja missä ei...kaikea sitä kysellään ja wlan ei ole hyvin yleinen vielä espanjassa ja vielä harvempi on Kanarialla.
Ekaksi pitääkö sitä aina joka asiasta alkaa tappelemaan ja kinaamaan. Ärsyttää lukea noita viestejä kun herjataan yms toisia, mut kuitenkin joutuu lukemaan kaikki kun ei ole ikinä varma mistä sitä oikeaa tietoa löytyy...
Mut ainakin Starbucks coffeessa pystyy käyttämään omaa konetta langattomasti. Tietty joutuu ostamaan kahvin, teen..., mut noin muuten. Tällä hetkellä Starbuckseja on ainakin, Sevillassa, Madridissa ja Barcelonassa.
Jep, oon aivan samaa mieltä että miks pitää alkaa vammailemaan, jos ei aio vastata esitettyyn kysymykseen niin menee sitten vaikka äidille itkemään mutta ei sitä tänne pura turhana paskana.
Ja edelleen siis, en meinannu mitään nettikahviloita vaan sitä että onko noita wlan tukiasemia Espanjassa miten, ja mistä mahdollisesti löytäisi listaa/infoa siitä missä paikoissa tälläisiä on.
Hei!
Näin löydät "infoa" goolaa esm. internet sin cable espana
Löytyy varmasti tietoa.
Niin ja jos sinulla on onnea kuten mulla oli niin löydät jopa yhteyden asunnostasi aivan ilmaiseksi.
Suerte!
Katso www.telefonicaonline.es mene kohtaan empresas, sieltä klikkaa coberturas, sieltä cobertura wifi ja sitten laitat provincian niin siitä voit tutkia ihan tasan tarkkaan koko espanjan viralliset wifi paikat.
Mutta totuus on totta kai paljon parempi.... melkein missä tahansa saat koneen yhdistymään, jos olet kaupunkialueella...
Ilmaisia laillisia WLAN-yhteyksiä ei juurikaan ole, paitsi lentokentillä ja hotelleissa. Jos haluat "varastaa" jonkun toisen, tietämättömämmän yksityishenkilön kaistaa, saatat löytää useitakin vapaita yhteyksiä.
Telefónica tosin nykyisin suojaa myös noiden tietämättömämpien asiakkaidensa yhteydet tietääkseni aika hyvin, ainakin suurimmissa kaupungeissa, eli ei kannata luottaa siihen, että jonkun tyypin lompakko jää sattumalta viereiseen pöytään, jotta voisi maksaa kahvinsa.
:-)
Minä sinuna luottaisin siihen, että yhteys löytyy majoituspaikasta, ja jollei löydy, yrittäisin googlettaa lähimmän paikan.