Kyselisin etenkin tuosta AMK-koulutuksesta kun olen jo vuosia hakenut liikunnanohjaajakoulutukseen, mutta turhaan.En ole koskaan päässyt edes valintakokeisiin niin alkaa pikku hiljaa turhautua.Ei minun nyt ihan pakosta juuri liikunnanohjaajaksi tarvisi päästä,mutta joku vastaava liikuntaan suuntautunut ala kiehtoisi toden teolla.
Itsellä ei tietenkään ole mitään työkokemusta alalta ja mitään virallista urheilutaustaakaan ei ole,vaikka koko ikäni olenkin harrastanut kaikkea mahdollista ja muutenkin liikunta on ollut se kaikkein kiinnostavin asia elämässä.
Eikö mitään liikunta-alaa sitten pääse opiskelemaan ellei ole joku kunnon urheilija tai nuorisotyön ammattilainen? Minulla on ihan lukiotausta ja nyt olen 3v opiskellut tradenomiksi.Sitä alaa opiskella on tajunnut entistä selvemmin, että kyllä tuo liikunta on se ainoa mikä kiinnostaa.Tiedän, että noita maksullisia koulutuksia on ja niihin on kai sitten tyydyttävä jos ei muuten mahdollisuutta saa. Kun olen ympäri nettiä selaillut eri opiskelupaikkoja, niin jokaisessa tuntuu olevan tosi tärkeetä juuri se aiempi liikuntasuuntautuneisuus,nimenomaan siinä valintakokeeseen pääsemisessä.On minulla ihan ok todistus lukiosta, eli ihan keskitason oppilas olen,joten ei pitäisi siinäkään olla suurta ongelmaa.
Jos nyt jollain olisi jotain vinkkejä tähän ongelmaan, niin mielellään kuulisin.Pääsisi nyt edes sinne valintakokeeseen asti niin sais mahdollisuuden näyttää niille valitsijoille mihin pystyy. Kiitoksia jo etukäteen jos joku viitsii vastata:)
Liikuntakoulutuksista
4
444
Vastaukset
- tanttu
Hei!
Itse olen hakenut myös muutama vuosi sitten muutaamaan otteseen amk:n liikunnanohjauksen koulutukseen, mutta en ole päässyt pääsykokeisiinkaan. Tiedän siihen kyllä syyn, huonot lukionpaperit.
Tarkotus olisi hakea vuoden päästä uudelleen jonnekin päin, kunhan saan nämä nykyiset opinnot päätökseen sosiaali ja terveysalalta. Myös eräs toinen ala kiinnostaisi erittäin paljon, sosiaali-, terveys- ja liikuntalalta sekin :)
Jos ei tärppää amk:n liikunnanohjaus, kannattaa hakea myös opistoasteen koulutukseen, liikuntaneuvojaksi. Opiskelu ilmaista ja lukiopohjaisilta kestää näemmä 2 vuotta. Siitähän voi jatkaa vielä eteenpäinkin.
Olet varmaan käynytkin eri opistojen sivuille? Niitähän on ympäri Suomea ja sinne pääsyvaatimukset ovat löysemmät.
Itse olen käynyt 4 kuukauden liikunnanohjauksen peruskurssin. Siitä on ollut paljon hyötyä ja olen saanut erittäin hyviä kokemuksia.. (:- Nikke..
Olen kyllä käynyt opistojenkin sivuilla ja katsonut tuota liikuntaneuvoja -koulutusta,mutta siinä näyttäisi hakulomakkeissa olevan sama homma kuin ammattikorkeakoulupohjaisissakin eli siinä kysellään alasuuntautuneisuudesta ja urheilusaavutuksista jne.Mahtaakohan niihinkään päästä kun ei ole mitään sellaista mainittavaa niihin alasuuntautuneisuuksiin? Tuskinpa se paljoa lohduttaa vaikka harrastaisikin kaikenlaista,kun se ei ole mitään kilpaurheilua.
- sani*
Nikke.. kirjoitti:
Olen kyllä käynyt opistojenkin sivuilla ja katsonut tuota liikuntaneuvoja -koulutusta,mutta siinä näyttäisi hakulomakkeissa olevan sama homma kuin ammattikorkeakoulupohjaisissakin eli siinä kysellään alasuuntautuneisuudesta ja urheilusaavutuksista jne.Mahtaakohan niihinkään päästä kun ei ole mitään sellaista mainittavaa niihin alasuuntautuneisuuksiin? Tuskinpa se paljoa lohduttaa vaikka harrastaisikin kaikenlaista,kun se ei ole mitään kilpaurheilua.
Kyllä se taitaa niin olla, että jos ei ole mitään kilpaurheilutaustaa tai ohjaus-/valmennuskokemusta, on turha yrittääkään sisään noihin liikunnanohjaus/liikuntaneuvojakoulutuksiin. Tunnen itse paljon kilpaurheilijoita erään lajin parista ja moni heistä on koulutukseltaan liikunnanohjaaja, mutta kaikki he ovat aloittaneet kilpauransa jo lapsena ja ohjanneet ryhmiä jo kauan ennen koulutukseen pyrkimistään.
Näihin koulutuksiin hakee aina satoja ja jos noin 20 otetaan lopulta sisään, kyllä sieltä aina tuo määrä löytyy näitä kilpaurheilijoita. Meille tavallisille tallaajille on sitten tarkoitettu nuo maksulliset lyhytkurssit. - .....
sani* kirjoitti:
Kyllä se taitaa niin olla, että jos ei ole mitään kilpaurheilutaustaa tai ohjaus-/valmennuskokemusta, on turha yrittääkään sisään noihin liikunnanohjaus/liikuntaneuvojakoulutuksiin. Tunnen itse paljon kilpaurheilijoita erään lajin parista ja moni heistä on koulutukseltaan liikunnanohjaaja, mutta kaikki he ovat aloittaneet kilpauransa jo lapsena ja ohjanneet ryhmiä jo kauan ennen koulutukseen pyrkimistään.
Näihin koulutuksiin hakee aina satoja ja jos noin 20 otetaan lopulta sisään, kyllä sieltä aina tuo määrä löytyy näitä kilpaurheilijoita. Meille tavallisille tallaajille on sitten tarkoitettu nuo maksulliset lyhytkurssit.Olen käynyt liikuntaneuvojakoulutuksen, enkä ole mikään kilpaurheilija, en ole koskaan ollutkaan!! Että älkää menettäkö toivoanne, ei vaan kannata hakea esim. vierumäelle, jossa on enemmän näitä kilpaurheilijoita. Meidän luokallamme ei kyllä ollut kuin muutama aktiiviharrastaja, mutta kaikki olivat harrastaneet eri lajeja enemmän tai vähemmän tosissaan.. Ja minä en ole ikinä kokenut itseäni mitenkään erikoisen hyväksi liikunnassa, olen ollut ihan ok, ehkä keskitasoa, tai hieman parempi.
kyllä itse pääsykokeissa vaikuttaa eniten juuri se että osaat jokaista vähän. Jos olet harrastanut pikajuoksua, niin ei se välttämättä pääsykokeissa auta paljoakaan, kun siellä testataan vähän jokaista lajia.
Onnea hakuihin, älkääkä lannistuko!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan653583Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan283041- 1222394
- 131536
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281452Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631346Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121098- 74999
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13832