HEIP! Kertokaas vinkkejä mulle, kun mies on Etelä-Afrikasta ja häät siellä hieman poikkeaa meidän tyylistä....=) Hänen unelmavihkimispaikka olisi joko "garden" tai "beach" ja minun taas oma kotikirkko (n.300km nykyisestä asuinpaikasta), missä minut on kastettu,konfirmoitu yms. Voin kyllä joustaa, mutta haluaisin kuitenkin, että molempien toiveet toteutuisi jollakin tapaa, ja luultavasti käypi niin, että täytyy järjestää kahdet häät, yhdet täällä Suomessa ja toiset miehen kotimaassa, mutta kuiteskin ne ekat ois täällä Suomessa, joten haluisin myös miehen toiveita näihin "eka" häihin...Pls, vinkejä...Asutaan siis pääkaupunkiseudulla nykyään.... =) Kiitos kaikille asiallisesti vastanneille.
Häät tyyliin suomi-ulkkis
Shane
2332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei, meillä vähän sama ongelma, tosin höystettynä vielä sillä, että olen pohjoisemmasta kotoisin ja kuulemma sinne ei kukaan jaksa lähteä häihin.
Oletko miettinyt Helsingissä olevaa gardeniaa?? Se on kyllä hintava, mutta ainakin se ehkä vastaisi tuota miehesi näkemystä. Ja miksi ei voisi olla niin, että itse vihkiminen tapahtuisi sinun kotikirkossa ja juhla olisi sitten enemmän miehen makuun valitussa paikassa.
Jos joku tietää afrikkalaistyylisiä bändejä, niin laittakaapa infoa. Tarkoitus olisi, että meidän hääjuhlissa kukaan ei istuisi penkissä vaan kaikki tanssisi!! Siinäpä miettimistä jäyhälle suomalaismielelle;)
Sopisiko "beach"-tyylinen hääjuhla merimaisemissa, esim. Turun saaristossa ? Käypä kurkkaamassa esim. nettisivujani http://personal.inet.fi/palvelu/mereidi/
jossa on mahdollisuus käyttää palvelujani saaristossa. Turun seutu ei ole niin kaukana pääkaupunkiseudulta ja silti se on erilainen. Turun seudulta löytyy myös upeita kartanoita puutarhoineen ollen silti meren äärellä. Eli mahdollisuuksia kahden kärpäsen lyöntiin yhdellä kertaa on mahdollista :-)