Kävin gynellä keskustelemassa mun pitkästä kierrosta (jopa 47 päivää). Hän oikaisi monia uskomuksia joita olin täältä palstalta lukenut..piti varmaan vähän hölmönä mua.. Mutta siis, vaikka kierto olisi kuinka pitkä, ei sen takia tarvi mennä gynelle ja alkaa syömään kiertoa tasoittavia lääkkeitä. Se tosiaan vaan tasoittaa kierron, raskautumiseen sillä ei ole mitään merkitystä. Ei suositellut niitä turhaan syötävän.
Toinen juttu, olen täällä lukenut että oviksia voisi olla kaksikin kierron aikana. No ei kuulemma tosiaankaan voi olla.
Kolmas juttu, gyne suositteli olemaan yhdynnässä kolmen päivän välein koko kierron ajan. Eikä vaan oviksen tienoilla..
SAin monia muitakin ohjeita mutta tässä nämä nyt alkuun :)
Toinen juttu, olen täällä lukenut että oviksia voisi olla kaksikin kierron aikana. No ei kuulemma tosiaankaan voi olla.
Kolmas juttu, gyne suositteli olemaan yhdynnässä kolmen päivän välein koko kierron ajan. Eikä vaan oviksen tienoilla..
SAin monia muitakin ohjeita mutta tässä nämä nyt alkuun :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kierron tasoittaminen on ihan hyvä juttu siinä vaiheessa kun ovulaation ajankohdasta ei ole tietoa, tai ei voida olla varma onko ovulaatiota ollenkaan. Hormonilääkitys lisää niiden hormonien tuotantoa, jotka edesauttavat ovulaation tapahtumista, joten on sillä raskautumisen kanssa melko paljon tekemistä.
Ovulaatioita on yksi, mutta voi irrota kaksi munasolua yhtä aikaa. Näin saavat kaksoset alkunsa. Kaksosia tosin voi syntyä muillakin tavoilla mutta tuo on yksi niistä.
Miten gyne perusteli sen, että yhdyntöjä pitäisi olla koko kierron ajan kolmen päivän välein? Kun ratkaisevaa kuitenkin on olla yhdynnässä silloin kun on ovulaatio.
On ihan fakta, että yhdynnässä kannattaa olla kolmen päivän välein JOS ei ole tietoa milloin ovis on! Mikäli yhdyntä tapahtuu 2-3pv välein a) miehen spermaan ehtiin kehittyä uusia siittiöitä tarpeeksi b) naisen kohdun lähettyvillä on "kytiksessä" koko ajan siittiöitä, mahdollista ovista odottamassa.
Veikkaanpa, että mitä useammalta gyneltä asioista kyselet, sitä useammanlaista vastausta saat.
Kahden eri gynen kanssakin tuli jo ihan päinvastaisia ohjeita, vaikka kaikki ohjeet perustuivat "viimeisimpien tutkimusten" tuloksiin. Yksi sanoi, että yhdyntä ovulaation aikoihin _päivittäin_, muun kierron aikana ei väliä, kun toinen sanoi, että joka 2. tai 3. päivä...
että päivittäin oviksen aikoihin, ei varmaan ottanut huomioon että a) aina ei voi olla satavarma millä hetkellä munasolu irtoaa ja b) jos harrastaa seksiä peräkkäisinä päivinä, ei miehelle ehdi "siittiövarastot" uusiutua!