Asensimme keittiöömme normaaliin 80-senttiseen ovelliseen allaskaappiin Stalan kiskollisen roskisvaunun viidellä roskiksella. Tuopa ei kestänyt kuin puoli vuotta kun kiskon päältä halkesi muovi. Nyt haluaisin päivittää tuon systeemin sellaiseksi, jossa 40-senttinen ovi kiinnitettäisiin suoraan roskisvaunuun ja se luikuisi ulos ja sulkeutuisi itsestään hidastetusti. Eli koko systeemi toimisi siis niinkuin laatikko, mutta 40-senttisen systeemin kiinnitys olisi mahdollista 80 runkoon (= rungon pohjalle ja tarvittaessa toiseen sivuun). Lisäksi siinä pitäisi olla paikat vähintään neljälle jäteastialle, mielummin enemmän (bio, talous, pahvi, lasi, metalli...). Onko kenelläkään kokemusta tuollaisesta systeemistä joka toimii ja on laadukas? Yhden olen testannut käytännössä, mutta mekansimi oli heppoisen tuntuinen.
Roskavaunu hidastetuin liukukiskoin
M.D.
55141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuommoiseen pidä tyytyä? Oliko teidän kappale huono vai onko yleensä mekanismi
huono?
Jätevaunu on varmasti se keittiön kaapeista tai laatikoista, jota eniten käytetään. Ainakin meillä 40 cm jätelaatikon kiskon muovipyörä - vain toisella puolella - oli ensimmäinen rikki mennyt. Kesti "vain" 10 vuotta. 80 cm patalaatikosto altaiden alla toimii, 50 cm leipälaatikko toimii, 40 cm aterinlaatikko, jossa painoa sisältöineen 6,4 kg toimii ja laatikot ovat olleet 4-lapsisen perheen käytössä 18 vuotta.
Mekanismit ovat tietääkseni Blum-merkkiset. Eikö näihin juuri saa tuota Blumotionia? Eiköhän tässä kannata sitä kalleinta ostaa, niin säästyy monelta harmilta.
Ellei keittöntoimittajalla ole laatumekanismeja, niin taitava puuseppä osaa tehdä sinulle kuvaamasi tavalla laatikot kunnon mekanismeilla.
Kuitti on kaivettu esille ja aion kyllä kysyä korvausasiasta. Oma vika tuo vähän oli kun painoi vaunua ulosvedettynä melko voimakkaasti alaspäin niin muovi napsahti. Mutta alusta saakka ollut tosi kevyen oloinen systeemi. Luulisi noita joillain keittiötoimittajillakin olevan. Ajattelin aluksi kysäistä täältä ennenkuin lähden haravoimaan keittiövalmistajia summamutikassa.
Eiköhän vaunun pitäisi kestää melkoista painoa. Niinhän useimmat meistä teemme, yritämme laittaa sinne vielä sen viimeisen roskatavaran, kun se näyttäisi mahtuvan......)
Ainakin kiskomekanismeissa on eri "luokkia". Luulisin, että on jopa sellaisia, että pitäisi kestää 100 kg. Roskat itsessään eivät yleensä kovin paljon paina, ellei paljon lasipurkkeja ehkä.- mutta se sullominen -
Kestävät siinä 40kg max. Alkää istuko vaimennetuissa laatikoissanne.
Stalan roskiksen pitäisi ehdottomasti mennä takuuseen.
Blum: in mekanismit ovat hyviä, kalliita, mutta mekanismileikeissä hinta ja laatu kulkevat etupäässä käsi kädessä.
Blummin tandembox kiskot ja niihin tavallinen laatikko ja siihen se etusarja kiinni ja toimii ja kestää... välisivu on tarpeen johon voit ruuvata ne kiskot kii ,tommoset blummin kiskot kestää muistaakseni 30-50 kg