Automyyjä

Olen ajatellut hakea automyyjäksi yksityis tai yritysmyyntiin. Hakemukseen pitäisi laittaa palkkatoivomus. Minkälaista kannattaisi pyytää, ettei yli- tai alihinnoittele itseään? Myyntikokemusta on reilut kolme vuotta.
31511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

500euroa, niin homma ok.

Äänestä
  • Pakko hieman kommentoida tuohon 500 euron palkkapohjaan.

    Olen myynyt uusia autoja pk-seudulla "merkkiliikkeessä" nyt 2,5 vuoden ajan. Pohjapalkka todella on pieni, sillä se on alle 1000. Omiin tienesteihin voi kuitenkin omalla aktiivisuudella vaikuttaa suuresti.

    Jos ei ensimmäistä puolta vuotta oteta mukaan laskuihin, niin pienin kk-palkkani on ollut 2300 ja suurin 4400 (harvinainen huippukuukausi). Yleensä ollaan jossain 3000 hujakoilla. Lisäksi palkan päälle tulee täysi autoetu ja puhelinetu.

    Töitä ja vääntämistä riittää, jos haluaa palkkaa saada. On tällä alalla henkilöitä, joiden palkka pyörii 2000 hujakoilla ja allekin, mutta mielestäni jos näissä lukemissa pyöritään, niin ollaan väärällä alalla töissä.

    Kovaa hommaa, mutta ei voi ainakaan todeta ettei hommalla voisi tienata. Aikaisemmin toimin kodinkonemyyjänä. Vaikka kuinka tuolloin paiski töitä, niin oli todella vaikeata päästä "edes" 2 ja puolen tuussenin euron tienesteillä. Sitä ei tosiaankaan tapahtunut usein.

    Myönnettävä toki on että oman aktiivisuuden lisäksi tietysti menekkiin vaikuttaa sijainti ja työnantaja.

    Nimimerkillä kaupparatsu jo 3:nnessa polvessa.

    Äänestä

Palkkatoive kysymykseen näkemykseni:

Tähän vaikuttaa suuresti työnantaja ja sijainti, mutta jos kyseessä "merkki-liike" ja pk-seutu, niin sinun kannattaa ilmoittaa että tavoittelet 2500-3000 euron palkkoja.

Tämä on realistinen tavoite, johon pääsee aktiivisella otteella.

Alle 2500 ei kannata palkkatoiveekseen ilmoittaa, koska liian pieni palkkatoive tällä alalla saatetaan katsoa jopa negatiiviseksi asiaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työpaikkavaihdos kirjoitti:

Olen ajatellut hakea automyyjäksi yksityis tai yritysmyyntiin. Hakemukseen pitäisi laittaa palkkatoivomus. Minkälaista kannattaisi pyytää, ettei yli- tai alihinnoittele itseään? Myyntikokemusta on reilut kolme vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu