Mikä siinä Eetussa on?

Suosittu nimi nykyään. Miksi? Minulle siitä tulee mieleen joku savolainen viäräleuka-ukko, sellainen aika yksinkertainen, hiukan hölmöläinen äijä, joka puhuu jonninjoutavia torilla perunakauppiaan kanssa (jollei ole itse perunakauppias) ja palaa sitten mökkiinsä lehmän, kanojen ja vanhan äiteensä luokse.
91851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

mun korvaan Eetu kuulostaa söpöltä ja nuorekkaalta. :)

Äänestä

Niin, Eetuhan oli viime vuoden suosituin pojan nimi. Minulle tulee tästä nimestä mieleen semmoinen pierulle haiseva vähän yksinkertainen pojankloppi. Eetu ei vain kuulosta älykkään miehen nimeltä.

Eetu ei kuitenkaan ole mielestäni huono nimi. Se ei ole minun makuuni, mutta se on silti noin tuhat kertaa parempi nimi kuin Veeti, Mico ja muut vastaavat järkytykset.

Äänestä

Ainoa tuntemani Eetu on ihana sukulaispoikani. Kunnon poika ja vielä lukiossakin keskiarvo melkein 10, eli yksinkertainen hölmöläinen ei ole ainakaan tämä Eetu, ei todellakaan.

Mielikuvansa kullakin, minusta ainakin Eetu on oikein kiva nimi ja sopii tälle sukulaiselleni todella mainiosti.

Äänestä

Eetusta tulee mieleen semmonen vähän yksinkertainen poika, joka asuu ehkä jossain maalla ja jolla on harvat hampaat ja likainen tukka. En tiedä miksi.

Äänestä
  • mulla on ihan sama assosiaatio ko. nimestä.
    Lisätään vielä, että hintelä.

    Äänestä

perunanenäinen pelle. Joskus ekan luokan äidinkielen kirjassa oli sellaien vähän yksinkertaisen oloinen poika/pelle jonka nimi oli Eetu.

Myöhemmin tunsin yläasteella ihan normaalin näköisen asiallisen ja järkevän pojan nimeltä Eetu, mutta tämä ei muuttanut mielikuvaani nimestä Eetu..

Minulle tulee aina mielikuva yksinkertaisesta isonenäisestä "henkeli-villestä". Vähän sellainen landepaukku tms.

Äänestä

Eetu se soittelloo banjoaan navetan katolla jossain päin savvoo...

Äänestä

Jollain on selvästikin jotakin Eetu-traumoja. Uskoisin, että kaikki edelliset kirjoittajat ovat yksi ja sama henkilö.

Äänestä

yhden Eetun, yli kymmenvuotiaan kivan pojan. Tuolloin nimi oli harvinainen. En ymmärrä, miksi kaikki haluavat antaa suositun nimen. Riitta ja Ritva, Jorma ja Risto olivat melko suosittuja omassa ikäluokassani. Nyt niitä ei juuri anneta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liikkari-Pentikoloma kirjoitti:

Suosittu nimi nykyään. Miksi? Minulle siitä tulee mieleen joku savolainen viäräleuka-ukko, sellainen aika yksinkertainen, hiukan hölmöläinen äijä, joka puhuu jonninjoutavia torilla perunakauppiaan kanssa (jollei ole itse perunakauppias) ja palaa sitten mökkiinsä lehmän, kanojen ja vanhan äiteensä luokse.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu