ideoita Saksan ja Keski-Euroopan automatkailuun

matkailija 32

Hyvät Ihmiset! Missä olette Keski-Euroopassa autolla matkailleet ja mikä halvin majoittautumisvaihtoehto? Uskaltaako telttailla? Kuinkas Zimmer freit? MIkä paras paikka jossa olette käyneet?

2

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskaltaja

      Miksi ei uskaltaisi telttailla?
      Luetteloista löytyy alueet, kartat, varustetaso ym.
      Ei ole joka paikassa kovin halpa.
      Itävallassa paikat usein surkeita ja hakusessaan.

      Alkuun telttailimme Länsi- ja Eteläeuroopassa.
      Sitten ryhdyimme vuokraamaan yöksi tai kahdeksi paikallaan olevia asuntovaunuja.
      Sitten leirintäaluemökkejä.
      Tähän saakka lapsetkin kulkivat mukana.

      Kahdestaan ryhdyimme käyttämään zimmereitä, hostaleja ja halpishotelleja.
      Kustannukset nousivat tähän saakka.

      Viime vuosina olemme mielellämme turvautuneet F1:iin, Etappeihin ja gashofeihin.
      Alueesta riippuen.

      Zimmereiden ja yksityisten majoitusten hyvänä puolena on syntynyt perhetuttava verkosto Itävaltaan ja varsinkin Unkariin.
      Kahden, kolmen vuoden välein käymme kyläilemässä paikassaan mutta paria yötä pitempään ei ilkeä olla.
      Tietysti mennessä jotain tuliaisia.
      On ylivoimaisesti halvinta.

      Parasta paikkaa on mahdoton nimetä.
      Jokaisessa on hyvät puolensa.
      Islanti, Albania, Valkovenäjä, Ukraina ja Moldovia on käymättä.
      Jospa sieltä löytyisi se paras?!

      Jos todella odotat vastauksia niin kyllä sinun täytyisi pystyä hieman yksilöimään.
      Minä en ryhdy tyrkyttämään omia näkemyksiäni.

      Yhdelle hyvä ei kelpaa toiselle.

    • 30 vuotta pakollisia matkay...

      Zimmer frei (huone vapaana)-systeemi on useimmiten täysin OK.
      Varsinkin Tanskassa, Saksassa, Itävallassa, (Pohjois-)Italiassa, Sveitsissä. Hintataso lähes aina huomattavasti alhaisempi kuin hotellissa, aamiainen useimmiten runsas ja atmösfääri aivan omaa luokkaansa steriiliin massamajoitukseen verrattuna. Em. maissa (ehkä joitakin entisen Itä-Saksan alueita lukuunottamatta) asetan Zimmer frei:n AINA hotellin edelle.
      Usein Unkarissa ja Tsekeissäkin, mikäli löytyy, mutta näissä on taso (vielä) usein melko vaatimaton. Siellä, kuten Puolassa, Slovakiassa, Liettuassa ja useimmiten Latviassa ja Virossa vasta etsiskellään keskieurooppalaista standardia tämän majoituksen suhteen. Useimmiten Zimmer frei on silti ainakin siisti kuin monasti täysin ala-arvoiset (vanhemmat) tienvarsimotellit, jossa huoneet haisee tunkkaiselta ja vielä pahimmassa tapauksessa joutuu yöllä huoneeseensa prostituoituja raahaavan rekkakuskin naapuriksi ja jossa alakerrassa jyrää paikallinen disco.
      Balkan (entinen Jugoslavia, kuten Kroatia ym.) on tasoltaan kovin vaihteleva. Homma keskittyy varsinkin Välimeren rannikolla pitempään majoittumiseen ja siinä(kin) on valitettavasti hintataso noussut rajusti.
      Telttahomma käy hätäratkaisuna lähes missä tahansa mutta varsinkin Itä-Euroopassa siisteyden suhteen on vähän niin sun näin, koska (valvottuja) standardeja ei useimmiten löydy. Joillekin tällaisille alueille en menisi kuin korkeintaan katsomaan ja sittenkin (turva)saappaat jalassa ja kaasunaamari päässä. -Ja nukkumista varten palaisin mieluummin vaikka takaisin autoon...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2202
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2089
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1425
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1079
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      58
      995
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      403
      973
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      868
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      819
    9. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      122
      799
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      795
    Aihe