Kihlasormukset ja myöhemmin vihkisormukset olisivat hankinnassa. Kummatkin haluamme keltakultaa. Mitä kaikkea kannattaisi ottaa huomioon sormuksen ostamisessa? Mietin vaan onko myyjillä tapana hieman puijata esim. sormuksen painossa, laadussa, hinnoissa jne... Välttämättä ei itse hoksaa eikä osaa kysyä kaikkea. Mitään halpoja pilipali-sormuksia emme halua.
Ei ole kokemusta aikaisemmista kihlautumista, joten kaikki pienet ja isommat vinkit otamme ilomielin vastaan. :D Ja kokemuksia onnistuneista tai epäonnistuneista sormushankinnoista. Kiitos.
Vinkkejä sormuksen hankintaan
5
5853
Vastaukset
- veitikka1
Jos ostatte Tillanderin (Tillandereitakin on kahta eri tekijää, molempien pitäisi kuitenki olla luotettavia ja varmoja), Kalevala Korun, J. Ailion tai Sandbergin valmistaman sormuksen, on laatu taattu. Kohinoorin nimeen myös jotkut vannovat (Kohinoor ja Kalevala Koru taitavatkin olla kytköksissä toisiinsa...). Eli näiden tekijöiden mallistosta jos sormus löytyy, niin sormuksen pitäisi olla hyvä. Niin ja Lahden mallisto on myös luotettava.
- Aune
Käypä kultasepän puheilla. Saatte juuri sellaiset sormukset kuin haluatte. Hinta: teko kullan paino.
Itsellä sormus, 10g kultaa teko 100€= 300€.
Edullisempi kun vastaavat tehdastekoiset...
Suomessa myyjillä EI´OLE tapana "puijata" asiakkaita, se on bisneksen loppu! - Kaaso
Kun hankit kihlasormuksen, hanki sellainen, joka sopii myös tulevan vihkisormuksen kanssa. Lähinnä tyylien ja värien samankaltaisuutta kannattaa tarkastella sormusten kesken. Toivottavasti pointti tuli esille :)
tämä nyt varmaankin tuli liian myöhään, mutta edullisesti olisi voinut teetättää jossakin käsi ja taideteollisuuden tai muun vastaavan opinahjon kolmannen vuoden oppilaan päättötyönä.
itse harrastan korujen tekoa, niin tein ekoihin kihloihin itse sormukset hopeasta, kultaa kun en pysty pitämään.
varmaankin tuleviinkin kihloihin, jos enää tulee, sekä vihkisormukset, haluaisin tehdä itse, ellei se toinen ehdi mennä ensin häsläämään selän takana jossain liikkeessä jotain muuta:)- Ren59
Mitä tukevampi sen vahvempi. Kannattaa tietää mitä grammahintaa sormuksestaan on maksamassa. Sormuksen painonhan saa kysyttyä helposti, sillä jokaisessa kultasepänliikkeessä tulee olla vaaka, pelkästään romukullan vastaanottamista varten. Alle 30€/gr on edullinen puolipyöreäksi sormukseksikin.
Varo kaksi yhden hinnalla tarjouksia. Olen kerran kysynyt mihin hintaan se yksi myytäisiin, niin vastaus oli 70% kahden hinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850