Kihlasormukset ja myöhemmin vihkisormukset olisivat hankinnassa. Kummatkin haluamme keltakultaa. Mitä kaikkea kannattaisi ottaa huomioon sormuksen ostamisessa? Mietin vaan onko myyjillä tapana hieman puijata esim. sormuksen painossa, laadussa, hinnoissa jne... Välttämättä ei itse hoksaa eikä osaa kysyä kaikkea. Mitään halpoja pilipali-sormuksia emme halua.
Ei ole kokemusta aikaisemmista kihlautumista, joten kaikki pienet ja isommat vinkit otamme ilomielin vastaan. :D Ja kokemuksia onnistuneista tai epäonnistuneista sormushankinnoista. Kiitos.
Vinkkejä sormuksen hankintaan
5
6188
Vastaukset
- veitikka1
Jos ostatte Tillanderin (Tillandereitakin on kahta eri tekijää, molempien pitäisi kuitenki olla luotettavia ja varmoja), Kalevala Korun, J. Ailion tai Sandbergin valmistaman sormuksen, on laatu taattu. Kohinoorin nimeen myös jotkut vannovat (Kohinoor ja Kalevala Koru taitavatkin olla kytköksissä toisiinsa...). Eli näiden tekijöiden mallistosta jos sormus löytyy, niin sormuksen pitäisi olla hyvä. Niin ja Lahden mallisto on myös luotettava.
- Aune
Käypä kultasepän puheilla. Saatte juuri sellaiset sormukset kuin haluatte. Hinta: teko kullan paino.
Itsellä sormus, 10g kultaa teko 100€= 300€.
Edullisempi kun vastaavat tehdastekoiset...
Suomessa myyjillä EI´OLE tapana "puijata" asiakkaita, se on bisneksen loppu! - Kaaso
Kun hankit kihlasormuksen, hanki sellainen, joka sopii myös tulevan vihkisormuksen kanssa. Lähinnä tyylien ja värien samankaltaisuutta kannattaa tarkastella sormusten kesken. Toivottavasti pointti tuli esille :)
tämä nyt varmaankin tuli liian myöhään, mutta edullisesti olisi voinut teetättää jossakin käsi ja taideteollisuuden tai muun vastaavan opinahjon kolmannen vuoden oppilaan päättötyönä.
itse harrastan korujen tekoa, niin tein ekoihin kihloihin itse sormukset hopeasta, kultaa kun en pysty pitämään.
varmaankin tuleviinkin kihloihin, jos enää tulee, sekä vihkisormukset, haluaisin tehdä itse, ellei se toinen ehdi mennä ensin häsläämään selän takana jossain liikkeessä jotain muuta:)- Ren59
Mitä tukevampi sen vahvempi. Kannattaa tietää mitä grammahintaa sormuksestaan on maksamassa. Sormuksen painonhan saa kysyttyä helposti, sillä jokaisessa kultasepänliikkeessä tulee olla vaaka, pelkästään romukullan vastaanottamista varten. Alle 30€/gr on edullinen puolipyöreäksi sormukseksikin.
Varo kaksi yhden hinnalla tarjouksia. Olen kerran kysynyt mihin hintaan se yksi myytäisiin, niin vastaus oli 70% kahden hinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708