Eli kommentteja b-ruotsin kirjallisesta kokeesta.
Mielestäni se oli ihan hirveän vaikea. Kun kuuntelukin meni aivan p--------n, niin tuntuu aika epätoivoiselta. Syksyllä pitää sitten yrittää uudestaan.
Mielestäni se oli ihan hirveän vaikea. Kun kuuntelukin meni aivan p--------n, niin tuntuu aika epätoivoiselta. Syksyllä pitää sitten yrittää uudestaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mun mielestä se ola aika helppo. Tai ois todella paljon vaikeempikin voinu olla. Keskiarvo ruotsissa on mulla seiskan pintaan, et sen verran oon ainakin oppinu lukion aikana, et jotain ymmärsin tosta kokeesta :)
En kylläkään silti sano, että mitään hyviä arvosanoja kannattaa mun odottaa, mut jos B:n saisin niin onnellinen olisin!
Kuuntelu tais mennä aika monella huonosti...
Oli petollisen helpon tuntuinen koe. Mun ruotsin ka. on 5.29. Se kuuntelu oli kyl ihan mahdoton. Sääli että tää oli näin helppo koe. Vaikeampi ois tuonut lisäetua meille jotka eivät ole hyuviä ruotsissa. Olen iikionnellinen jos saan ees Aan.
Ruotsin koe oli kyllä todella helppo! Sain kuuntelusta 70p. , että sen näkee sitten että miten tossa kirjallisissa pärjäsin... Toivottavasti suht.koh hyvin, en ole kuitenkaan asettanut minkäänlaisia tavoitteita ylioppilaskirjoitusten suhteen, mulle riittää että tiedän itse tekeväni parhaani. Jos on kauhean korkeat tavoitteet, eikä niitä sitten saavutakkaan, niin pettymys on sitä suurempi. Äikän aineistoaine lähti muuten E:nä! (olin erittäin yllättynyt tuloksesta)